Kalisz: ,,Lato w teatrze – legendy miejskie"

  • 14.08.2018, 11:55
  • Ryszard Binczak
Kalisz: ,,Lato w teatrze – legendy miejskie"
W Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego rozpoczęły się półkolonie „Legendy miejskie , czyli jak opowieści prawdziwe i zmyślone tworzą tożsamość miasta” w ramach programu ,,Lato w teatrze'' organizowanego przez Instytut Teatralny. Pod opieką prowadzących młodzież przez dwa tygodnie będzie badać miejskie mity i tworzyć pokaz finałowy, który odbędzie się w sobotę 25 sierpnia.

Punktem wyjścia i pretekstem do pracy będą "mikrohistorie" - inspirując się nimi młodzież będzie odkrywać Kalisz czytając napisy na murach, podsłuchując rozmowy w sklepach, analizować wygląd straganów na targowisku. Podczas zajęć dziennikarskich dowiedzą się również jak odróżnić fake newsy i legendy miejskie od rzeczywistości. 
– Legendy miejskie to fascynujący temat, ponieważ są wytworem zbiorowej wyobraźni. Opowiadają bardzo dużo o nas samych i o miejscu, w którym żyjemy – mówi Piotr Froń, dramaturg, jeden z artystów prowadzących zajęcia. 
Wyjątkowym gościem podczas tegorocznej edycji będzie reportażysta Filip Springer, finalista Nagrody Literackiej "Nike" 2012 za reportaż "Miedzianka. Historia znikania", który zabierze warsztatowiczów na spacer po Kaliszu. Wiele historii istnieje tylko w warstwie słownej, więc młodzież będzie miała okazję nawiązać dialog z mieszkańcami, a przy okazji poznać tajniki pracy reportera pod okiem mistrza reportaży o małych miastach.
W kaliskim teatrze warsztaty w ramach projektu ,,Lato w teatrze'' odbywają się już po raz trzeci. Po raz kolejny organizatorzy zaprosili do udziału młodzież w wieku 13–18 lat, ponieważ oferta kulturalna dla tej grupy wiekowej jest bardzo ograniczona.
Partnerami projektu jest Stowarzyszenie Multi.Art oraz Polacy Dookoła Świata. Program ,,Lato w teatrze'' realizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt jest dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Fot. www.teatr.kalisz.pl

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe