Powiat Kaliski: Daniele wypuszczone z zagrody do lasów

  • 12.08.2018, 13:38
  • Ryszard Binczak
Powiat Kaliski: Daniele wypuszczone z zagrody do lasów
Niesamowite widowisko odbyło się wczoraj o poranku z udziałem Koła Łowieckiego nr 34 „Szarak” w Brzezinach. 15 danieli wypuszczono z zagrody w Pieczyskach, która powstała dwa lata temu do introdukcji danieli, czyli wprowadzania nierodzimego gatunku zwierząt jako nowego elementu przyrody w gminie Brzeziny.

Pary danieli członkowie Koła Łowieckiego zakupili już dwa lata temu. Wtedy zaczęło się tworzenie specjalnej zagrody w Pieczyskach w okolicy Rezerwatu Przyrody „Olbina” i brzezińskich lasów. Wszystko przygotowali członkowie koła, a opiekunem zagrody został Włodzimierz Sip. Dwa lata trwało rozmnażanie stada, by w ramach 10-letniego planu łowieckiego koła, wypuścić wszystkie daniele na wolność. Najstarszy byk w stadzie ma 4 lata, a najmłodsze ciele urodziło się 24 lipca i ma zaledwie kilka tygodni.

Prezesem Koła Łowieckiego nr 34 „Szarak” jest Mirosław Niczyporuk, który jest jednocześnie zastępcą nadleśniczego Nadleśnictwa Kalisz, który wyjaśnia, że daniele teraz będą się dzielić na mniejsze stada i szukać dogodnego miejsca do dalszego rozrodu, ale już w warunkach naturalnych. W sumie koło łowieckie przez dwa lata wypuściło 17 danieli. To pierwsza taka akcja myśliwych z Koła „Szarak”. Nie bez znaczenia jest czas wypuszczania z zagrody, bo zbliża się okres godowy, a wcześniej zwierzęta muszą przystosować się do naturalnych warunków.

Gody Danieli (tzw. bekowisko) odbywają się podczas października oraz listopada. Samica Daniela rodzi w czerwcu oraz w lipcu -zazwyczaj jedno młode cielę, czasami dwa, bardzo rzadko trzy. Ciąża trwa około 230 dni. Młode po urodzeniu przebywają wraz z matką, aż do odbycia przez nią następnej rui. Młode dojrzałość płciową osiągają po upływie dwóch lat.

Daniele wykazują duże zdolności adaptacyjne. Uwielbiają przebywać w rzadkich lasach oraz na ich obrzeżach. Głównie podczas nocy udają się na żerowiska, które znajdują się na podleśnych polach uprawnych oraz łąkach.

Tekst/ Fot W. Przybylska

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe