Powiat Ostrowski: Nowy SOR w ostrowskim szpitalu

  • 19.07.2018, 12:27 (aktualizacja 19.07.2018, 12:29)
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Nowy SOR w ostrowskim szpitalu
Najnowocześniejszy sprzęt, dwukrotnie większa powierzchnia i pierwsza w regionie cześć dedykowana dzieciom i młodzieży, tak w skrócie można scharakteryzować nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy w ostrowskim szpitalu.

To serce szpitala, ale też pierwsza linia frontu, najtrudniejszy odcinek– mówi Dariusz Bierła Dyrektor ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim.

Uroczyste oddanie do użytku tej inwestycji odbyło się 18 lipca 2018 r. Zaledwie we wrześniu ub. roku wmurowany został kamień węgielny pod budowę, by dziesięć miesięcy później oddać do użytku zarówno nową, jak i wyremontowaną tzw. starą część.

- Słyszymy czasem, że trzeba na SOR-ze czekać na udzielenie pomocy, ale musimy mieć świadomość, że to oddział pierwszej linii i tu zawsze będzie obowiązywać triaż (segregacja) dotyczący ważności i pilności przyjęć. To tutaj trafiają pacjenci przywożeni karetkami, ale także ze skierowaniami od lekarza rodzinnego, z nagłymi urazami. Stąd są przenoszeni na poszczególne oddziały szpitalne. Dziennie bywa to do 100 pacjentów, których trzeba zdiagnozować i leczyć. W 2017 SOR ambulatoryjnie obsłużyliśmy 13 tys. osób , a na obszarze obserwacyjnym leżało 6 tys. pacjentów, do tego 22 tys. przez SOR trafiło do szpitala. Liczby pokazują skalę przyjęć – powiedział Dariusz Bierła.

Ilość pacjentów, ale także możliwość pozyskania funduszy unijnych zadecydowały o wyborze inwestycji do realizacji. Na zadanie szpital dwukrotnie pozyskał wsparcie z funduszy unijnych Ministerstwa Zdrowia. Całość kosztowała ponad 9 mln zł, z czego prawie 6 mln stanowiło zewnętrzne dofinansowanie. Dzięki tym środkom udało się przeprowadzić remonty oraz zakupić pełne wyposażenie. Powstał także obszar dla dzieci i młodzieży, udało się zwiększyć liczbę stanowisk wstępnej intensywnej terapii z dwóch do 5.

Jako organ prowadzący jesteśmy zobligowani do inwestycji w infrastrukturę i z obowiązku tego staramy się wywiązywać jak najlepiej i jak pozwalają możliwości. Od 2011 na inwestycje przeznaczyliśmy ponad 60 mln zł to jest to kwota ogromna. Zapowiadane 3 razy TAK po woli dobiega już końca. Oddaliśmy neonatologię , skrzydło wraz z Anestezjologią a teraz SOR – miejsce szczególne. Nie oznacza to, że żegnamy się ze szpitalem, przeciwnie. Już pod koniec września planujemy oddanie nowej Chirurgii Dziecięcej wraz z Wielkopolskim Centrum Oparzeń, to także będzie kamień milowy w rozwoju szpitala – powiedział Paweł Rajski starosta ostrowski

–Jestem dumna, że pracuję na oddziale, który ma tak rozbudowaną infrastrukturę i nowoczesny sprzęt. Kiedy dowiedzieliśmy się o rozpoczęciu inwestycji zastanawialiśmy się jak to wszystko będzie wyglądać, a teraz nie wyobrażam sobie pracy bez nowego skrzydła. Dopiero teraz widać jak to było potrzebne - powiedziała Lucyna Szymankiewicz, oddziałowa SOR, jednocześnie konsultant wojewódzki w zakresie pielęgniarskiej medycy ratunkowej.

W nowym oddziale oprócz 10-łózkowej sali obserwacyjnej na uwagę zasługuje utworzony 2-łóżkowego obszaru wstępnej intensywnej terapii dla dzieci i młodzieży. Do tej pory pacjenci dorośli i dzieci mieli wspólną salę. Po wstępnej diagnostyce i ustabilizowaniu funkcji życiowych dzieci trafią stąd następnie na właściwe do schorzenia oddziały szpitalne.

W uroczystość otwarcia wzięli także udział: Łukasz Mikołajczyk Senator RP, Marlena Maląg Wicewojewoda Wielkopolski, Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Radni Powiatowi, samorządowcy Powiatu Ostrowskiego z Prezydentem Ostrowa Wielkopolskiego na czele.

Po przecięciu symbolicznej wstęgi obiekt poświęcił nowy kapelan szpital ks. Krzysztof Lipiński.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe