Ostrów: "Radziwiłłowie" najlepszą książką historyczną

  • 13.07.2018, 10:34 (aktualizacja 13.07.2018, 12:54)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: "Radziwiłłowie" najlepszą książką historyczną
Publikacja dyrektora ostrowskiego muzeum miasta Witolda Banacha pt. "Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu" swoją premierę miała zaledwie w styczniu br., a już odniosła duży sukces. Niedawno została uznana za najlepszą książkę historyczną I półrocza 2018 w plebiscycie "Historia zebrana".

Radziwiłłowie, ród który trząsł Rzeczpospolitą Obojga Narodów, opisywany w Sienkiewiczowskiej Trylogii, przedstawiany w wielu filmach i serialach historycznych. Jednak niewiele osób wie, że jego przedstawiciele uczestniczyli w wielu ważnych wydarzeniach w czasach nam bliższych - czytamy na stronie Wydawnictwa Poznańskiego, w którym książka została wydana.

Wśród jej czytelników można znaleźć tylko pozytywne opinie. Nic więc dziwnego, że we wspomnianym plebiscycie organizowanym przez redakcję Histmag.org oraz Granice.pl jako jedyna zdobyła zarówno nagrodę jury, jak i internautów w kategorii "W rolach głównych", w której bohaterem publikacji jest konkretny człowiek albo niewielka grupa ludzi tworzących historię lub doświadczonych nią.

- Autor w sposób ciekawy, podając wiele szczegółów i nie zapominając o kontekście historycznym opisuje dzieje poszczególnych gałęzi rodu Radziwiłłów. Szczególnie ciekawe są opisy zachodnich linii, o których polski czytelnik niewiele wie. Podobnie jak o losach tej rodziny po 1945, m.in. ich wejście do rodziny Kennedych. Książkę oceniam bardzo wysoko. Jest bowiem bardzo dobrą i pionierską na polskim rynku całościową monografią tego słynnego rodu - wypowiedział się na temat publikacji poświęconej Radziwiłłom jeden z członków jury plebiscytu prof. Jarosław Kłaczkow.

- Pierwsze sygnały, że książka może być dobrze przyjęta miałem już podczas ubiegłorocznych targów książki historycznej, kiedy moich "Radziwiłłów" zaprezenowano jeszcze przed oficjalną premierą. Nie sądziłem wtedy jeszcze, że będzie dużo lepiej niż mógłbym oczekiwać. I szczerze muszę zaznaczyć, że w odróżnieniu ode mnie, mój wydawca od początku był optymistą co do losów mojej książki. Później było wejście tytułu na rynek, kampania reklamowa, pojawiły się pierwsze recenzje, omówienia, książkę zaprezentował też prof. Antoni Dudek w programie "Ex Libris" na TVP Historia. Teraz ukazało się świetne omówienie książki przez dra Tomasza Pyzika na łamach "Toposu". Są też bardzo sympatyczne omówienia na blogach lietrackich - opowiada nam pan Witold Banach.

Choć tak wiele czynników wskazywało na powodzenie książki, wygranej w plebiscycie "Historii zebranej" autor się nie spodziewał. - Mimo tych sukcesów i przejawów uznania dla mojej pisarskiej pracy, byłem zaskoczony tym, że moi "Radziwiłłowie" tak mocno zdeklasowali (wynikiem 56%) pozostałych finalistów, których książki są również bardzo ciekawe i dobrze napisane. Cieszy mnie również, że książka o Radziwiłłach została wskazana zgodną rekomendacją internautów i jurorów. To dla mnie jako autora powód do dużej satysfakcji.

Karolina Binek

Fot. www.wydawnictwopoznanskie.com

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe