Ostrów: Parkuj i pomagaj!

  • 12.07.2018, 08:30
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Parkuj i pomagaj!
„Korzystając z parkingu wspierasz potrzebujących”. Chcąc zostawić samochód na placu przy ostrowskiej konkatedrze możemy zauważyć znak z takim napisem. Nasze ofiary powinny więc być przeznaczone na cele charytatywne. A jak jest w rzeczywistości? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Przy parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim już od kilku lat znajduje się płatny parking. Przypomnijmy, że wcześniej przykościelny plac był nieutwardzony i otwierany tylko w czasie nabożeństw. Z inicjatywy Miejskiego Zarządu Dróg miasto na budowę parkingu przekazało kostkę, w zamian za co miał być on otwarty dla mieszkańców. Jest jednak nieco inaczej, a datki parkujących rozporządzane są przez Stowarzyszenie Konferencji św. Wincentego a Paulo znajdujące się przy ulicy Gimnazjalnej 1, które przejęło opiekę nad parkingiem. W związku z tym porozmawialiśmy z Ireną Dutkowską – przewodniczącą zarządu organizacji.

Jak udało nam się dowiedzieć, stowarzyszenie działa już od ponad 160 lat i zajmuje się przede wszystkim pomocą najuboższym ostrowskim rodzinom oraz osobom chorym i cierpiącym.

- W ramach tych działań prowadzimy świetlicę czynną od poniedziałku do piątku, a czasami nawet w soboty. Jej kierownikiem jest pani Ewa Konieczna, która wraz z nauczycielami różnych specjalności pomaga dzieciom chociażby w odrabianiu zadań domowych. Mamy pod opieką czterdzieści dzieci z rodzin dysfunkcyjnych w wieku od 6 do 20 lat. W czasie pobytu u nas wszyscy mogą zjeść ciepły posiłek, dostają też kanapki. Zawsze mogą też liczyć na rozmowę i wsparcie z naszej strony – powiedziała nam Irena Dutkowska.

- Ja nie zdawałam sobie sprawy, ile osób w Ostrowie jest samotnych. Osobom tym staramy się pomóc m.in. przez zakup im lekarstw, odwiedzanie ich, wspólne rozmowy czy też modlitwy w różnych intencjach – podkreśla nasza rozmówczyni. -Często zgłaszają się do naszego stowarzyszenia ludzie jeszcze przed zwróceniem się o pomoc do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Dostają wtedy od nas np. talon na żywność, dzięki czemu już choć trochę może poprawić się ich sytuacja.

Jak więc wynika z przeprowadzonej rozmowy, wspomniany napis znajdujący się na znaku przy ostrowskiej konkatedrze jest jak najbardziej zgodny z prawdą. Oprócz wymienionych działań, dzięki temu pracę mają również podopieczni stowarzyszenia, którzy, zatrudnieni przez proboszcza, zajmują się parkingiem. Oby więcej takich inicjatyw w Ostrowie!

Karolina Binek

Fot. Karolina Binek

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe