×

Ostrów: Żłobek jak nowy

  • 3.07.2018, 13:51 (aktualizacja 05.07.2018 20:32)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Żłobek jak nowy
Zakończone zostały prace termomodernizacyjne w budynku ostrowskiego Żłobka Miejskiego przy ulicy Jankowskiego. Inwestycja ta jest częścią większego projektu wartego ponad 4,3 mln zł, na który Ostrów pozyskał ponad 3,6 mln zł dofinansowania.

W ramach poddziałania: "Poprawa efektywności energetycznej w sektorze publicznym w ramach ZIT dla rozwoju AKO" Ostrów otrzymał bardzo duże wsparcie finansowe na termomodernizację ostrowskich przedszkoli oraz żłobka. Dzięki jednemu z projektów o wartości 4 323 780,87 zł, przy dofinansowaniu unijnym w wysokości 3 630 268,44 zł, zmodernizowane zostały już budynki Przedszkola nr 17, czyli popularnej „Ciuchci” przy ulicy 3 Maja, Przedszkola nr 9 przy Brzechwy oraz Przedszkola nr 14 przy ulicy Bardowskiego. Kolejnym zmodernizowanym obiektem jest ostrowski żłobek przy ulicy Jankowskiego. Wartość tej inwestycji to 444 896,01 zł, a jej wykonawcą była ostrowska firma AGBUD.   
Warto podkreślić, że termomodernizacje są skutecznym sposobem obniżenia zużycia energii.
- I w żłobku i w wymienionych przedszkolach ocieplone zostały ściany zewnętrzne i stropodachy, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, a także zamontowano energooszczędne oświetlenie. Budynki wyposażone zostały w nowe instalacje centralnego ogrzewania. W Przedszkolu nr 9 zamontowane zostały także odnawialne źródła energii, czyli ogniwa fotowoltaiczne. Dzięki temu, termomodernizacja przedszkoli i żłobka to nie tylko efekt wizualny w postaci odnowionych elewacji budynków, ale przede wszystkim zmniejszenie kosztów ogrzewania tych obiektów – przekonuje Beata Klimek, prezydent Ostrowa.
Przez lata w Ostrowie inwestowało się jedynie w budynki szkolne, zapominając o przedszkolach. W efekcie tego Ostrów miał zmodernizowane budynki szkolne, jednak stan przedszkoli pozostawiał wiele do życzenia.
- W tej kadencji zabraliśmy się mocno do wyrównania tych proporcji. Przecież nasi najmłodsi mieszkańcy także muszą mieć zapewnione bezpieczne miejsce do właściwego rozwoju. Zdobyliśmy bardzo duże, bo aż 85-procentowe, dofinansowanie na wszystkie te inwestycje – informuje prezydent Beata Klimek.

Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać

Termomodernizację przejdą jeszcze dwa przedszkolne budynki. Prace trwają bowiem w Przedszkolu nr 16 przy ulicy Partyzanckiej i w Przedszkolu nr 15 przy ulicy Szkolnej. Na tę drugą inwestycję Miasto pozyskało osobne wsparcie.
- Nasz drugi wniosek dotyczył modernizacji Przedszkola nr 15. Jego wartość to 765 424,08 zł. Uzyskaliśmy kolejne dofinansowanie na ponad 600 tys. zł – dodaje Beata Klimek.  
Ostrów Wielkopolski otrzymał wspomniane dofinansowania z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020.

 

Ryszard Binczak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe