Powiat Ostrowski: Poznaj powiat - konferencja w Odolanowie

  • 30.06.2018, 09:56
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Poznaj powiat - konferencja w Odolanowie
Konferencja wyjazdowa na terenie jednej z gmin powiatu ostrowskiego to coroczny element przedsięwzięcia „Poznaj swój Powiat Ostrowski”.

Przedsięwzięcie edukacyjno- promocyjne odbywa się pod Przewodnictwem Przewodniczącego Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzeja Leraczyka. W tym roku grupa 35 nauczycieli ze szkół z całego powiatu oraz radnych powiatowych z Komisji Edukacji, Kultury i Sportu odwiedziło gminę Odolanów.
Do udziału w konferencji wyjazdowej zaproszeni zostali nauczyciele ze wszystkich szkół funkcjonujących na terenie gmin powiatu ostrowskiego. Zamysłem jest prezentowanie najciekawszych zakątków powiatu wychowawcom, którzy organizują wszelkie wyjazdy i wycieczki dla uczniów.
Konferencja na ziemi odolanowskiej pokazała bogactwo zarówno przemysłowe (baza gospodarcza jest w Odolanowie bogato rozbudowana chociażby za sprawa kopalni gazu, palarni kawy Woseba), jak również turystyczno- przyrodniczą.
Gości przywitał oficjalnie burmistrz Gminy i Miasta Odolanów Marian Janicki oraz Wiceburmistrz Krystyna Wiertelak. Przewodnikiem znającym doskonale historię i wszelkie ciekawostki był Rafał Walkow, na co dzień nauczyciel historii w odolanowskim liceum, pasjonat i miłośnik lokalnej historii. Podzielił się z grupą swoją wiedzą, przybliżając w ten sposób obraz Odolanowa sprzed lat. Opowieści, anegdoty, wspomnienia dotyczyły najciekawszych miejsc.
Uczestnicy mieli okazję zwiedzić kościół p.w. św. Marcina, który mieści się przy odolanowskim rynku,  kościoła p.w. św. Barbary – położnego na Górce, obejrzeć mijany na wjeździe do centrum pomnik św. Nepomucena, pomnik św. Marcina mieszczący się w Parku 600- lecia, wysłuchać historii o związanym z Odolanowem generale- Kazimierzu Glabiszu. Życiorys, jego losy na uchodźctwie oraz historię związaną ze sprowadzeniem prochów generała z Londynu do Odolanowa przybliżył Józef Wajs- Radny Rady Powiatu Ostrowskiego, wieloletni Burmistrz Gim Odolanów.
Odolanów ma bogatą, wielokulturową tradycję. Do dziś zachował się kościół poewangelicki, który obecnie przechodzi gruntowny remont i odzyska dawny blask pełniąc funkcje edukacyjno- reprezentacyjne, niedaleko centrum można dostrzec jeszcze dawną synagogę. W zamierzchłych czasach, na tyłach zabytkowego Ratusza, stał tu również zamek. Stare fotografie, grafiki obrazujące tamte czasy znajdują się w Muzeum Regionalnym Odolanowskiego Domu Kultury. Miejsca oczywiste ale i mniej znane- równie interesujące- nakreśliły obraz i charakter tego oddalonego od Ostrowa o 14 km miasteczka.
Odolanów to nie tylko historia. To również niezwykłe bogactwo przyrodnicze związane z położeniem na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy. Niespodzianką było spotkanie i warsztaty z rękodzieła z Państwem Lesiak. Na co dzień zajmują się uprawą ozdobnych traw i roślin. Susz, byliny i wyroby jakie potrafią z tego wykonać uzyskały certyfikat jakości „Dolna Baryczy Poleca”. To wyjątkowi pasjonaci, którzy kilkanaście lat temu z pasji uczynili swój zawód. Wieńce, stroiki, palmy, czy wianki wymagają ciężkiej pracy przez cały rok, o czym mogli przekonać się uczestnicy konferencji wyjazdowej. Pole z kwitnącym lnem, lawendą lub innymi trawami ozdobnymi to początek przygody z rękodziełem. Później jest zbieranie plonów, odpowiednie suszenie a następnie ręczne wyplatanie ozdób. Warsztaty odbyły się w Restauracji Zagroda- Nadbaryczna na terenie Parku Natury w Odolanowie.
- Konferencja udowodniła, że wystarczy kilka kilometrów, a przenosimy się do innego świata, niby znanego, ale jeszcze nie odkrytego- powiedział radny Dariusz Pryczak.
Wycieczka zakończyła się poczęstunkiem oraz zwiedzaniem ośrodka jeździeckiego LBN Huta. To przepiękny, rozległy ośrodek, który może być znakomitym miejscem docelowym wypadów rowerowych lub nawet wycieczek pieszych. W imieniu Przewodniczącego Rady Andrzeja Leraczyka podsumowania wycieczki i wręczenia powiatowych gminnych materiałów edukacyjno-promocyjnych dokonał Grzegorz Finke- Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe