Powiat Ostrowski: Szybowcowe centrum świata w Michałkowie

  • 29.06.2018, 13:22
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Szybowcowe centrum świata w Michałkowie
Jeszcze tylko tydzień został do rozpoczęcia 35 Szybowcowych Mistrzostw Świata – największej lotniczej imprezy tego roku.

Na zawody do Michałkowa przyjedzie ponad 130 zawodników z całego świata, którzy walczyć będą o podium w trzech klasach: Club, Standard i 15-metrowej. Część zawodników jest już na miejscu i trenuje do lotów. W Aeroklubie Ostrowskim trwają natomiast już ostatnie szlify organizacyjne, również te związane z bezpieczeństwem imprezy.

Na lotnisku odbyła się ostatnia przed mistrzostwami konferencja prasowa, w której udział wzięli przedstawiciele wszystkich służb ratunkowych. Zgodnie podkreślali: „Siły i środki są wystarczające, a my mamy tylko nadzieję, że nie będziemy musieli ich używać”.

W pełnej gotowości jest Powiatowa Państwowa Straż Pożarna w Ostrowie: ”Mamy pełna obsadę, a do dyspozycji cztery samochody, które jednocześnie mogą wyjechać do zdarzenia. Jeżeli byłaby potrzeba uruchomienia jednostek OSP, to również są w gotowości bojowej”- powiedział brygadier Jacek Wiśniewski, komendant PSP.

W rejonie Michałkowa pojawi się więcej patroli policji, będzie wzmożony nadzór nad lotniskiem i drogami dojazdowymi. Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na nieprawidłowo zaparkowane pojazdy, które mogą blokować przejazd dla karetek czy straży pożarnej. Kierowcy muszą liczyć się z mandatami czy nawet odholowaniem aut. Komunikaty na temat mistrzostw zostały przekazane również do lokalnych posterunków, które mają udzielić wszelkiej pomocy zawodnikom w przypadku lądowania poza obszarem Michałkowa.

- Zakładamy, że takiej konieczności nie będzie, ale w przypadku gdyby doszło do jakiś wydarzeń nadzwyczajnych, to w ciągu 2 godzin możemy zebrać 200 policjantów i wsparcie jednostek z Poznania - mówi mł. insp. Piotr Wilkowski, szef policji.

Gotowe jest również całe zabezpieczenie medyczne.

- W przypadku gdyby jednak zaistniały takie okoliczności, mamy do dyspozycji całodobowe zespoły ratownictwa medycznego – dwa specjalistyczne i trzy podstawowe. Na miejscu jest tez śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który w zależności od potrzeb przewiezie pacjentów do szpitala w Ostrowie lub Kaliszu. Siły i środki są wystarczające - mówi Dariusz Bierła, dyrektor szpitala w Ostrowie.

Na lotnisku przygotowane będą miejsca parkingowe, zaplecze gastronomiczne i sanitarne, pole dla namiotów i camperów, gdzie zdecydowała się nocować część zawodników. Uroczyste otwarcie mistrzostw z udziałem zaproszonych gości odbędzie się 7 lipca na ostrowskim rynku – start o godzinie 18:00. Zawody potrwają do 22 lipca.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe