Powiat Ostrowski: Młodzież z Mołdawii w Radłowie

  • 24.06.2018, 10:30
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Młodzież z Mołdawii w Radłowie
„Z Raszkowa wielkopolskiego do Raszkowa Wołodyjowskiego - polsko-mołdawska wymiana młodzieży” to nazwa projektu, który realizowali w połowie czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Radłowie wraz z grupą 13 młodych osób pochodzenia polskiego z Raszkowa w Mołdawii – miejscowości opisanej przez Henryka Sienkiewicza w „Panu Wołodyjowskim”, najdalszych kresów dawnej Rzeczypospolitej.

 Głównym celem projektu było stworzenie gry terenowej, mającej przybliżyć wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918/1919 roku a w szczególności z historią Powstania Wielkopolskiego. Uczestnicy wymiany poszukiwali śladów tego zrywu narodowego w naszym regionie oraz w Poznaniu. W Raszkowie zobaczyli m.in. Pomnik Powstańców Wielkopolskich, cmentarz parafialny z nagrobkiem Franciszka Śniegockiego i cmentarz przykościelny z nagrobkiem Tadeusza Iłowieckiego, w Ostrowie Wielkopolskim Muzeum Miasta oraz Dom Katolicki, w Poznaniu Muzeum Powstania Wielkopolskiego i Pomnik Powstańców. 18 czerwca młodzież zorganizowała grę terenową dla uczniów szkół podstawowych z gminy Raszków. 
Zadanie było realizowane na mocy umowy o współpracy między Stowarzyszeniem Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa a Towarzystwem Polskiej Kultury „Jasna Góra” z Tiraspola dzięki środkom Senatu RP w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą. 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe