Ostrów: Energia dla ostrowian

  • 22.06.2018, 12:23 (aktualizacja 25.06.2018, 08:32)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Energia dla ostrowian
Koncepcję Ostrowskiego Rynku Energetycznego zaprezentowano mieszkańcom miasta i lokalnym przedsiębiorcom podczas konferencji „Energia dla ostrowian”, która odbyła się 21 czerwca.

Organizatorem przedsięwzięcia i inicjatorem innowacyjnego w skali kraju projektu jest Centrum Rozwoju Komunalnego i CRK Energia.

- Patrzymy na nasze miasto nie tylko w perspektywie „tu i teraz”, ale chcemy zadbać o jego przyszłość i długofalowy rozwój. Odważnie podejmujemy innowacyjne projekty energetyczne z myślą o przyszłych pokoleniach ostrowian. To nasze dzieci i wnuki będą w przyszłości korzystać z pozytywnych rezultatów Ostrowskiego Rynku Energetycznego - podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele instytucji publicznych, środowisk gospodarczych i naukowych, na czele z ogólnopolskimi autorytetami w dziedzinie energetyki i geotermii prof. Janem Popczykiem i prof. Ryszardem Kozłowskim. O pasji, ryzyku i odpowiedzialności oraz wchodzeniu na różne szczyty, nie tylko te wysokogórskie, opowiadał gość specjalny, związany z Ostrowem polski himalaista Krzysztof Wielicki.

Prelegenci przedstawili również szerszy, regionalny wymiar kierunków rozwoju i przyszłości obywatelskiej energetyki lokalnej. Podkreślono, że współczesne budownictwo potrafi już tworzyć budynki i obiekty samowystarczalne energetycznie, również z wykorzystaniem alternatywnych, odnawialnych i ekologicznych źródeł energii. Obecnie rywalizacja przenosi się na poziom gmin, miast i całych państw.

- Cała wielowymiarowa koncepcja Ostrowskiego Rynku Energetycznego wpisuje się w europejski trend tzw. energetyki rozproszonej. Jest to bardzo duże i wieloletnie wyzwanie nastawione na kilkanaście i kilkadziesiąt lat,, ale warto mieć świadomość, że koszt bezczynności w tej dziedzinie byłby finalnie dla miasta i sektora komunalnego dużo wyższy – wskazuje Bartosz Ziółkowski, prezes CRK.

Uczestnicy konferencji byli zgodni, że lokalna energetyka miejska to przestrzeń rozwoju dla polskich i europejskich miast w perspektywie kolejnych dziesięcioleci XXI-wieku. Jej rezultatem są nie tylko efekty ekologiczne i środowiskowe, ale wymierne korzyści ekonomiczne.

- Te społeczności, które najlepiej wypełnią energetyczną przestrzeń miejską zyskają handicap rozwojowy nie tylko na kilkanaście, ale zapewne kilkadziesiąt najbliższych lat – podkreśla prof. Jan Popczyk, inicjator budowy polskiej energetyki lokalnej.

Ostrowski Rynek Energetyczny ma przynieść konkretne, wymierne korzyści dla mieszkańców i przedsiębiorców – mniejsze opłaty za energię elektryczną, tańszy transport publiczny, nowe miejsca pracy, rozwój alternatywnych ekologicznych źródeł energii, poprawę jakości środowiska. Docelowo Ostrów Wielkopolski będzie dążył do samowystarczalności energetycznej.

- Ostrowski Rynek Energetyczny chcemy tworzyć w bezpośredniej współpracy z mieszkańcami oraz aktywnym udziałem lokalnych przedsiębiorców i branżowych środowisk naukowych. Projekt zakłada udział nie tylko instytucji publicznych, szkół, przedszkoli, urzędów i spółek komunalnych, ale również lokalnych firm, szczególnie mikro i małych przedsiębiorców, oraz co ważne, również indywidualnych mieszkańców – podsumowuje Jan Grześkowiak, prezes CRK Energia.

 

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe