Ostrów: Zaczęło się od kości

  • 14.06.2018, 09:25
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Zaczęło się od kości
Półwiecze istnienia obchodził Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. Jubileuszowe spotkanie odbyło się w ostrowskiej synagodze.

Historię tego bardzo dobrze ocenianego przez pacjentów oddziału przedstawił obecny kierownik oddziału dr n. med. Mirosław Falis. Oprócz dat i faktów nie zabrakło w niej anegdot z życia tej szpitalnej komórki. A zaczęło się od słów: - „Niech Pan weźmie ode mnie te kości, bo mi stoją ością w gardle’’ wypowiedzianych przez ówczesnego dyrektora szpitala Jerzego Bruskiego. I chociaż forma i słowa były humorystyczne, to w ten sposób rozpoczęła się już na poważnie historia ostrowskiej ortopedii. Utworzony w 1968 roku oddział liczył 30 łóżek, 7 pielęgniarek, ordynator i dwóch asystentów Stanisław Wierzba i Lech Jankowski, pierwszą pielęgniarką oddziałową została Helena Jankowiak. Rocznie hospitalizowano ok. 300 pacjentów i wykonywano 120 zabiegów. Kolejnymi szefami oddziału byli Stanisław Tambor i Józef Wcisłek, a obecnie zespołem kieruje Mirosław Falis.
Nowym etapem w stosowanych procedurach obecnie procedurach jest współpraca z Calcanail.  
- Nigdy nie myśleliśmy, żeby zając się szczególnie piętą, ale przypadek sprawił, ze udało się nam spotkać chirurga w Francji, który nauczył nas tej metody leczenia z wykorzystaniem gwoździa śródszpikowego. Teram my możemy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniami na różnych kongresach i konferencjach – powiedział Mirosław Falis.
Obchody zgromadziły wiele autorytetów z tej dziedziny. Byli wśród nich: prof. dra Jarosław Czubak szef Europejskiego Towarzystwa Ortopedii Dziecięcej, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Ortopedii i Traumatologii. Prof. Leszek Romanowski członek Zarządu Europejskiego towarzystwa Ortopedycznego, specjalista wojewódzki w zakresie ortopedii. Andrzej Nowakowski chodząca encyklopedia historii ortopedii, wykładowca akademicki, red. najstarszego czasopisma ortopedycznego. Za wspieranie ostrowskiej ortopedii otrzymali specjalne podziękowania.
- Pozostaje nam pięknie podziękować za te 50 lat funkcjonowania ostrowskiej ortopedii, która nie jest taką mała powiatową ortopedią tylko naprawdę kuźnią kadr – mówiła Marlena Maląg Wicewojewoda Wielkopolski.
Szczególne podziękowania przekazały władze powiatu ostrowskiego. 
- Udziałem całego zespołu jest fakt, że o ostrowskiej ortopedii mówi się bardzo dobrze. I ni em mówię tego tylko jako starosta, któremu szpital podlega i który wybiera tylko dobre wiadomości. Jesteście solidni i uczciwi oraz trwacie w tym pięknym medycznym powołaniu – powiedział Paweł Rajski starosta ostrowski. 
Wraz z członkami Zarządu Powiatu Aleksandrą Kierstein i Markiem Ewiakiem przekazali symboliczny czek na 100 tys. zł na zakup sprzętu dla oddziału. W imieniu całego personelu medycznego bukiet 50 róż otrzymała oddziałowa Wiesława Ampuła.  
Okolicznościowe statuetki przyznały także władze szpitala. Wśród nagrodzonych znalazły się pielęgniarki i lekarze, byli szefowie oddziału, którzy przez ostatnie pół wieku związani byli z oddziałem. Szczególnymi brawami nagrodzono pierwsza pielęgniarkę oddziałową Helenę Jankowiak. Specjalnymi wyróżnieniami Stanisława Tambora i Józefa Wcisłka uhonorował Wiesław Wawrzyniak z Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Życzenia i gratulacje w imieniu władz Ostrowa przekazała Ewa Matecka zastępca prezydenta miasta.
Były także życzenia od ośrodków ortopedii z całej Wielkopolski, a wśród upominków znalazł się jeden szczególny… piła, podarowana przez ortopedów z pilskiej kliniki.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe