Ostrów: Uczniowie z II LO byli w Gruzji

  • 11.06.2018, 12:11
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Uczniowie z II LO byli w Gruzji
W ramach projektu pn. "RezeGRAJMY to RAZEM" odbyła się druga część wymiany młodzieży realizowanej przez II Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie we współpracy ze Związkiem Kulturalno - Oświatowym Polaków w Gruzji "Polonia".

Po 13 młodych ludzi z ostrowskiego „Reymonta” i młodzieży pochodzenia polskiego z Tbilisi spotkało się w stolicy Gruzji, aby szukać osób, miejsc i historii związanych z pobytem Polaków w Gruzji. Znaleźli informacje m.in. na temat znanych architektów: Aleksandra Szymkiewicza (autora m.in. gmachu Sądu Najwyższego, Konserwatorium, Teatru Rustawelego, Muzeum Jedwabnictwa), Stefana Kryczyńskiego (autora projektu Teatru Mardżaniszwili) i Aleksandra Rogojskiego (autora projektów Banku TBC i Seminarium Teologicznego); malarzy (Henryka Hryniewskiego i Zygmunta Waliszewskiego – ich dzieła znajdują się w Narodowym Muzeum Sztuki oraz w Muzeum Historycznym Miasta Tbilisi); rzeźbiarzy, których dzieła można znaleźć na ulicach Tbilisi (Feliksa Chodorowicza i Stanisława Horno-Popławskiego) oraz symboli polskości w Tbilisi: kościoła polskiego św. Piotra i Pawła i cmentarza na Kuki. Odwiedzili też Lagodechi, gdzie żył Ludwik Młokosiewicz - zasłużony przyrodnik i założyciel pierwszego w Gruzji parku narodowego.

Przedsięwzięcie było realizowane poprzez stworzenie questu - nieoznakowanej, wierszowanej ścieżki krajoznawczej, prowadzącej śladami Polaków w Tbilisi. Efektem pracy młodzieży będą wydrukowane, a także upowszechniane w formie elektronicznej ulotki questowe, które zostaną wysłane do Tbilisi.

Projekt był realizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach programu "Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce". Koordynatorem projektu jest Karol Marszał we współpracy z Donatą Konieczną.

KM

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe