Powiat Ostrowski: Misja strażaka

  • 11.06.2018, 08:27
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Misja strażaka
Powstanie straży pożarnej obok utworzenia samodzielnej parafii rzymsko-katolickiej było jednym z ważnych wydarzeń, jakie dokonały się w okresie międzywojennym w Chynowie.

- Człowiek, który niesie pomoc innym powinien być trochę naiwniakiem, bo może się okazać, że nic z tego nie będzie miał, ani nikt mu nie podziękuje - mówił kapelan strażaków powiatu kaliskiego, ks. kan. Piotr Kuświk do ochotników świętujących w niedzielę 90-lecie jednostki OSP w Chynowie. 
Wskazał, że strażak powinien mieć wielkie serce, jasny umysł i silną wolę, które powinny pchać go tam, skąd inni ludzie uciekają.
- Każdy z nas może się czuć bezpiecznie właśnie dlatego, że jesteście zawsze na swoim posterunku - nawiązał do słów ks. Kuświka wójt Krzysztof Rasiak. - Chcę podziękować () za waszą odwagę. Za to, że jesteście zawsze wtedy, gdy was inni potrzebują. Nie tylko, gdy akcje są prowadzone ze względu na zagrożenie życia i zdrowia, ale również wtedy, gdy w lokalnych społecznościach dzieje się coś ważnego. 
Wiele ciepłych słów i podziękowań popłynęło od zaproszonych samorządowców, władz sołeckich, przedstawicieli lokalnych organizacji, nauczycieli, kolegów z PSP. Służbę OSP wyróżnili m.in. przewodnicząca rady gminy Janina Wojtasiak, a także Przemysław Kaźmierczak - prezes Związku w powiecie ostrowskim. Przez wieś pomaszerowała Orkiestra "Ołobok".
Chynowska "straż ogniowa" powstała w 1928 r. Wtedy grupa została wyposażona w podstawowy sprzęt pożarniczy, dając początek zorganizowanemu pożarnictwu w miejscowości. Inspiratorem założenia straży i jej pierwszym naczelnikiem był Walenty Szych, a jego zastępcą syn Stanisław. "Bez wątpienia powstanie straży pożarnej obok utworzenia samodzielnej parafii rzymsko-katolickiej w roku 1920 należy do najważniejszych wydarzeń jakie dokonały się w okresie międzywojennym w Chynowie" - czytamy w wydanym na tę okazję biuletynie. Obecnie ta formacja liczy 32 członków, a przewodzi jej prezes Zbigniew Guździoł i naczelnik jednostki - Krzysztof Pawelec.
Gminne obchody Dnia Strażaka w Chynowie uświetniła msza święta, którą odprawił ks. kan. Przemysław Talaga, ks. kan. Piotr Kuświk i ks. Edward Wala. Święto ubarwiła defilada strażaków i wystawa zabytkowego sprzętu pożarniczego, a zakończyła wspólna biesiada. Dowódcą uroczystości był komendant gminny Roman Bladziak.
TW
Fot. Tomasz Wojtasik

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe