Powiat Ostrowski: Karski i Daniszyn pięknieją

  • 09.06.2018, 09:33
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Karski i Daniszyn pięknieją
Początek czerwca okazał się bardzo szczęśliwy dla miejscowości Karski i Daniszyn.

Wnioski złożone w konkursie „Pięknieje wielkopolska wieś” otrzymały dofinansowanie w kolejnej edycji. Projekt napisany przez Grupę Odnowy Wsi w Karskach, na czele z sołtys miejscowości Moniką Orzechowską zajął 2 miejsce, Daniszyn uplasował się na 90 pozycji. Oba projekty otrzymały maksymalne dofinansowanie, po 30 tysięcy złotych. Sukces jest tym większy, bo w sumie do konkursu nadesłano aż 275 wniosków! Dofinansowanie otrzymało 128. Była to kolejna, VIII edycja tego konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu.

 

W Karskach powstanie „Wiśniowy zakątek”, czyli Centrum Rekreacji i Wypoczynku w Karskach. Koszt inwestycji wyniesie ponad 100 tysięcy złotych. Połowa kwoty to środki z budżetu Gminy Ostrów Wielkopolski.

Wniosek do konkursu to wspólna praca sołtysa Karsek i Grupy Odnowy Wsi.

- Sukcesu by nie było, gdyby nie bezpłatne zaangażowanie biura projektowego Dastore państwa Domagała. Firma przygotowała projekt i kosztorys. Niejako przelała na papier pomysł Grupy Odnowy Wsi. Słowa podziękowania kierują również na ręce Piotra Niełacnego, naszego mieszkańca, który również pomagał przy pisaniu wniosku – tłumaczy Monika Orzechowska, sołtys Karsek oraz członek Grupy Odnowy Wsi.

Centrum powstanie na placu za świetlicą wiejską. A plany co do zagospodarowania terenu są bardzo odważne. Plac zostanie podzielony na cztery strefy. Pierwsza z nich przeznaczona będzie dla dzieci. W jej ramach rozbudowany zostanie i zmodernizowany istniejący plac zabaw. Druga strefa to aktywny wypoczynek, na której stanie siłownia terenowa. Urządzenia zostały tak dobrane, aby można było ćwiczyć każdą część ciała tj. podwójny twister, biegacz, podwójne wyciskanie, jokey. Dodatkowo wybrano urządzenie oczekiwane przez naszą młodzież- steet workoutu, kształtujące nie tylko mięśnie ale i koordynację, zwinność i równowagę.

Trzecia będzie strefa edukacyjna. W jej ramach mieszkańcy m.in.: nasadzą wiśnie w połączeniu z roślinami miododajnymi, pojawią się dwa ule, kószka i gry edukacyjne, które poszerzą świadomość przyrodniczą mieszkańców i gości.

Czwarta strefa - relaksu. Wzbogacona zostanie istniejąca już altana. Pojawią się stoły oraz grill z paleniskiem. Da to możliwość spotkań, biesiadowania czy urządzania letnich wieczorów przy ognisku. Pojawią się także betonowe piłkarzyki do gier grupowych.

-Serdecznie gratuluję Grupie Odnowy Wsi w Karskach tak wielkiego sukcesu. Zdaję sobie sprawę jak wielkiej pracy wymaga przygotowanie wniosku, szczególnie kiedy zainteresowanie konkursem jest ogromne. Centrum, które powstanie zapewne będzie jedną z piękniejszych wizytówek naszej gminy – mówi wójt gminy Piotr Kuroszczyk.

Inwestycja pochłonie ponad 100 tysięcy złotych. Prawie 50% tych środków stanowi dofinansowanie z budżetu Gminy Ostrów Wielkopolski, 15 tysięcy zł to środki z funduszu sołeckiego, 30 tysięcy zł to dofinansowanie z konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś”, kolejnych 18 tysięcy złotych to środki niekwalifikowalne, a zatem praca mieszkańców, sprzętu oraz zakup materiałów.

W Daniszynie również powstanie miejsce do rekreacji. Zagospodarowany zostanie teren tuż przy świetlicy wiejskiej. W ramach inwestycji pojawią się m. in. huśtawki, stół do tenisa stołowego, stół do gry w warcaby, elementy siłowni zewnętrznej. Pojawią się ławki, kosze na śmieci i stojak na rowery. Projekt zakłada, by teren był dostoswany zarówno dla potrzeb dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. Inwestycja kosztować będzie prawie 75 tysięcy złotych. 40% tej kwoty to środki z budżetu gminy, 30 tysięcy zł to dofinansowanie w ramach konkursu, pozostała kwota to środki z funduszu sołeckiego oraz praca mieszkańców.

W poprzednich latach z dofinansowania skorzystały takie miejscowości jak: Kołątajew, Topola Mała i Chruszczyny.

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe