Ostrów: Survival w SP 4

  • 08.06.2018, 12:57
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Survival w SP 4
Dwa słoneczne czerwcowe dni, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 spędzili w niesamowitym otoczeniu. 5 czerwca wyruszyli po przygodę życia.

Wraz z nauczycielami dotarli pociągiem do Janowic Wielkich, gdzie odebrał ich znany instruktor Szkoły Przygody SAS – Bogdan „Bodo” Tymoszyk. Od tego momentu zaczęła się trudna wyprawa, ponieważ młodzi podróżnicy dzielnie kroczyli przez Rudawy Janowickie z ciężkimi plecakami.

 

Pierwszym etapem był Zamek Bolczów, z fragmentami naturalnych skalnych ścian, znajdujący się około 15 km od Jeleniej Góry w północnej części Rudaw Janowickich na skalistym, granitowym występie, ok. 561 m n.p.m. Stąd doliną Janówki uczniowie wyruszyli ku skałom, na których odbyło się szkolenie z zakresu wspinaczki. W czasie wędrówki dzielni traperzy utrwalali Dekalog Młodego Ekologa, poznawali nowe gatunki roślin i zwierząt, występujące w tym rejonie, uczyli się poszanowania natury, samodzielnie korzystali z map, by dojść do celu. A celem była skała Malinowa.

Tam dzieciaki poznali tajniki wspinaczki i pokonując wszelkie lęki, zdobyli szczyt przy udziale uprzęży i lin. Był to niezwykły moment dla każdego uczestnika. Wspinaczka i zejście po skałach sprawiło, że nawet ciężkie plecaki nie były już dla nikogo żadnym problemem. Uśmiechnięci, choć na pewno zmęczeni dotarli do pensjonatu w Trzcińsku. Przy blasku ogniska ze smakiem zjadali pieczone kiełbaski i wspominali niezwykły dzień.

 

Kolejny dzień, kolejne zmagania…. wędrówka w pełnym słońcu, cel – Sokolik. Tam - wspinaczki, liny, uprzęże i oczywiście sukcesy młodych "czwórkowiczów”. Postępy dzieci na skałach podziwiali kolejni turyści przemierzający Rudawy Janowickie.

 

6 czerwca, późnym wieczorem zmęczeni, ale szczęśliwi, bogatsi o nowe doświadczenia młodzi „survivalowcy” wrócili do domu. Wycieczka nauczyła ich samodzielności, poszanowania natury, korzystania z mapy, a co najważniejsze współpracy w grupie, odpowiedzialności, dyscypliny, zasad przetrwania w trudnych warunkach – czyli to, czym jest survival.

 

Była to kontynuacja zajęć rozpoczętych już w Szkole Podstawowej nr 4 podczas corocznych wyjazdów na Zielone i Białe Szkoły.

AS

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe