Ostrów: Spotkanie z amerykańskim dyplomatą w SP 4

  • 09.06.2018, 08:30 (aktualizacja 10.06.2018, 10:15)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Spotkanie z amerykańskim dyplomatą w SP 4
Szkoła Podstawowa nr 4 w Ostrowie była organizatorem spotkania z Davidem Ortonem, dyplomatą oraz szefem wydziału finansowego Ambasady Amerykańskiej w Warszawie.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie ostrowskich szkół podstawowych i liceów. Prelekcja zainaugurowała setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Stanami Zjednoczonymi a naszym krajem.
Te dwie rocznice to doskonała okazja do wspólnego świętowania doniosłych wydarzeń oraz umocnienia więzi łączących nasze narody poprzez wspólną historię stosunków dyplomatycznych, która nie ograniczała się wyłącznie do realizacji postulatów sformułowanych w programie prezydenta W. Wilsona, ale także stała się okazją do zademonstrowania wdzięczności za pomoc udzieloną przez rząd Stanów Zjednoczonych i amerykańskie organizacje charytatywne po 1917 roku. W 150 rocznicę uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone 5, 5 mln. Polaków podpisało pięknie oprawioną w stu tomach wraz ze złotym medalem – prezentem od narodu polskiego deklarację „ Podziwu i Przyjaźni" wręczoną w Białym Domu przez Leopolda Kotnowskiego ówczesnemu prezydentowi USA. Deklaracja była dokumentem wyjątkowym, bowiem zawierała losy Polaków, którzy szczególnie w okresie zaborów emigrowali do USA i tam wspólnie tworzyli historię walcząc o wolność Naszą i Waszą, tak jak Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski, a w trudnych czasach byli orędownikami i ambasadorami polskości tak jak : Jan Nowak Jeziorański, czy Zbigniew Brzeziński. 
 David Orton związany przed przyjazdem do Polski z placówkami dyplomatycznymi Stanów Zjednoczonych w Tajlandii, Francji, Nigerii , Macedonii i Iraku, przedstawił na spotkaniu różne aspekty stosunków polsko-amerykańskich, ich historię, która wpływa na teraźniejszość i kreuje przyszłość obu narodów. Podczas spotkania ostrowska młodzież mogła zadawać pytania gościowi. 
AS

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe