Powiat Ostrowski: Wojenna pocztówka

  • 29.05.2018, 10:21
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Wojenna pocztówka
Kopia zabytkowej karty pocztowej w zbiorach Chaty Regionalnej w Przygodzicach.

Karta liczy dokładnie 103 lata. Wysłano ją pocztą polową, 24 marca 1915 roku, z miejscowości Stenay we Francji do Jankowa Przygodzkiego.
Jak mówi Edmund Radziszewski - historyk i regionalista, który właśnie przyniósł ją do Muzeum - ,,Pocztówka to pozdrowienia dla Cecylii Jędrzejewskiej od jej męża Pawła - wcielonego do armii niemieckiej w Poznaniu. Pułk Pawła Jędrzejewskiego brał udział w walkach pod Verdun (od 21 lutego do grudnia 1916 r.)''.
Uwagę przykuwa zdjęcie żołnierzy w oryginalnych niemieckich mundurach i ówczesne stemple pocztowe. 
- Nadawca (stoi na zdjęciu pierwszy od strony lewej, w trzecim rzędzie) pewno nie liczył, że karta przetrwa stulecie - zastanawia się Edmund Radziszewski i dodaje, że dalsze losy Pawła Jędrzejewskiego i jego żony są nieznane.
Podaje jeszcze, że autor wpisu urodził się w 1879 roku w Jankowie Przygodzkim, był synem Pawła Jędrzejewskiego i Elżbiety Kehler (Keller). W 1907 roku ożenił się z Cecylią Ratajek pochodzącą z Raczyc, córką Franciszka Ratajka i Marii z domu Bergander. Przypuszczalnie powołany został do armii niemieckiej jeszcze przed I wojną światową. 
Kartka jest darem kolekcjonera Jacka Morawskiego z Ostrowa Wielkopolskiego, który jest prezesem tamtejszego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. 
W czasie I wojny światowej po stronie Cesarstwa Niemieckiego walczyło 780 tys. Polaków.
TW
Fot. Tomasz Wojtasik

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe