Ostrów: Ostrów okiem młodych dziennikarzy

  • 26.05.2018, 13:12
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Ostrów okiem młodych dziennikarzy
Po raz czternasty w Szkole Podstawowej nr 1 spotkali się młodzi dziennikarze, tym razem, aby rozmawiać o naszym mieście. Sprawy związane z rozwojem Ostrowa Wielkopolskiego, powstające nowe obiekty, ścieżki rowerowe i miejsca rekreacji stały się przedmiotem rozmowy prowadzonej z Beatą Klimek, prezydentem miasta. Zasady poprawnego przeprowadzenia wywiadu przyswoiła adeptom dziennikarstwa Agnieszka Kurzawa, dziennikarka telewizji Proart.

W SP 1, 22 maja, zebrali się uczniowie ze Szkół Podstawowych nr 2, 4, 5, 6, 9, 11, 13, 14, „Edukator” oraz SP 1, a także reporterzy Telewizji Szkoły Podstawowej nr 14 i  telewizji TVSP1, aby uczestniczyć w XIV już Warsztatach Dziennikarskich „Ostrów Wielkopolski oczami prezydenta miasta i młodych mieszkańców”. Tak liczny udział przedstawicieli dziesięciu szkół podstawowych dowodzi dużemu zainteresowaniu tematyką spotkania, którego celem było doskonalenie umiejętności dziennikarskich młodych dziennikarzy, szczególnie doskonalenie wywiadu jako jednej z technik dziennikarskich.   
O przeprowadzeniu wywiadu, w bardzo interesujący sposób, opowiedziała adeptom dziennikarstwa Agnieszka Kurzawa z telewizji Proart, prowadząca programy „Magazyn Kulturalny”, „Moda i Uroda” oraz serwisy informacyjne. Poruszyła kwestie związane z przeprowadzeniem nie tylko wywiadu telewizyjnego, ale również prasowego. Podkreśliła konieczność rzetelnego przygotowania się do przeprowadzonej rozmowy oraz uważnego słuchania rozmówcy i modyfikowania pytań w trakcie rozmowy. O dużym zainteresowaniu jej wypowiedziami świadczą ciekawe pytania zadawane przez uczestników spotkania i wyczerpujące odpowiedzi profesjonalnej dziennikarki. 
Tak przygotowani młodzi dziennikarze mogli przystąpić do przeprowadzenia wywiadu z Beatą Klimek, prezydentem Ostrowa, która przybyła na spotkanie z bracią dziennikarską. O tym, jak bardzo bliskie są młodym ludziom sprawy rodzinnego miasta, świadczyła duża ilość pytań zadawanych prezydent. W tematykę rozmowy wprowadziła uczestników sonda przeprowadzona przez reporterów szkolnej telewizji TVSP1 wśród uczestników warsztatów na temat atrakcyjności rodzinnego miasta.  
Przedmiotem wywiadu, któremu towarzyszyła prawdziwie serdeczna atmosfera, stały się sprawy bliskie wszystkim ostrowianom, a więc rozwój miasta, powstające nowe obiekty, ścieżki rowerowe, działania o charakterze ekologicznym, imprezy kulturalne i sportowe organizowane w Ostrowie, polityka prorodzinna, inne działania skierowane do mieszkańców, a także droga zawodowa pani prezydent, formy spędzania przez nią wolnego czasu. Różnorodność zadawanych pytań świadczyła o szerokim zainteresowaniu sprawami rodzinnego miasta młodych dziennikarzy oraz o rzetelnym przygotowaniu się do rozmowy z  prezydent. Na każde z nich otrzymali wyczerpującą odpowiedź. Prezydent o mieście mówiła z pasją, widać było jej olbrzymie zainteresowanie wszystkimi sprawami związanymi z grodem nad Ołobokiem, wielką znajomość omawianych tematów oraz jej przyjacielskie nastawienie do młodych dziennikarzy, którzy nie ustawali w poruszaniu różnych zagadnień. Spotkanie utwierdziło zgromadzonych w przekonaniu, że Ostrów to piękne miasto, przyjazne młodym i starszym, w którym warto zamieszkać. Beata Klimek, poproszona przez dzieci, chętnie ustawiała się do wspólnych zdjęć z przedstawicielami poszczególnych redakcji. Sprawiła młodym dziennikarzom mnóstwo radości i przekonała ich, że ostrowianie są wyjątkowymi ludźmi. 
W ostatniej części spotkania omówiono zasady stworzenia wspólnego wywiadu, który po autoryzacji ukaże się na stronie internetowej szkoły i zostanie przesłany do wszystkich szkół uczestniczących w warsztatach. Pytania i odpowiedzi prześlą wszystkie redakcje, a złożenia dokonają dziennikarze SP 1. To nowa forma opracowania wyników wspólnej pracy. Organizatorzy odstąpili od papierowych wydań gazet warsztatowych. Wicedyrektor szkoły Dorota Misterska, wręczając uczestnikom spotkania i opiekunom dyplomy, podziękowała za warsztatowe działania i życzyła dziennikarskich sukcesów. W spotkaniu uczestniczyła dyrektor szkoły Dorota Grześkowiak. 
XIV Warsztaty Dziennikarskie „Ostrów Wielkopolski oczami rezydenta miasta i młodych mieszkańców” zostały przygotowane przez zespół nauczycieli w składzie: Emilia Baran, Sebastian Biegański, Anna Kasprzak-Idziorek, wsparty pomocą Joanny Sołtysiak, Hanny Zielińskiej-Wiśniewskiej i Beaty Raczak-Sobczak. Nad całością czuwała wicedyrektor Dorota Misterska. 
Uczestnicy XIV Warsztatów Dziennikarskich:
SP2 redakcja gazety „Dwa plus Jeden”;
SP4 redakcja gazety „Ciekawostki z Czwórki”;
SP5;
SP6 redakcja gazety „Szósteczka”;
SP9 „Mała Szkoła Medialna”; 
SP11 redakcja gazety „Ox”;
SP14 telewizja Szkoły Podstawowej nr 14;
SP Spółdzielni Oświatowej „Edukator” – „EDU gazetka”;
SP 1 „Między Nami”;
SP 1 Telewizja TVSP1.   

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe