Powiat Ostrowski: Elektronicy ZST w angielskim Plymouth

  • 24.05.2018, 12:14
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Elektronicy ZST w angielskim Plymouth
20 uczniów Zespołu Szkół Technicznych, pod opieką Doroty Kieliby i Celiny Krzyżańskiej, przebywało w angielskim Plymouth, gdzie odbywali staże zawodowe w angielskich firmach branży elektronicznej.

Staże te zostały zrealizowane w ramach projektu Powiatu Ostrowskiego pn.: „Europejskie mobilności edukacyjne uczniów szkół Powiatu Ostrowskiego” oraz projektu Zespołu Szkół Technicznych pn.: „Staże zagraniczne uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim”. Projekt Powiatu Ostrowskiego realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, natomiast projekt Zespołu Szkół Technicznych, w ramach programu Erasmus+. Angielską instytucją partnerską jest Europa Training (UK) Ltd z Plymouth.
Wielka przygoda zaczęła się  przed budynkiem Starostwa, skąd autokarem grupa wyruszyła do Poznania, a stamtąd samolotem do Bristolu. Po dotarciu autobusem do docelowego Plymouth uczniowie spotkali się z rodzinami angielskimi, u których mieszkali  gościnnie przez dwa tygodnie.
Podczas pierwszego spotkania Leigh Robinsonem, z Europa Training (UK) Ltd, otrzymali mapy ze wskazówkami, jak dotrzeć do miejsc pracy – to było pierwsze zadanie. Praktyki, które odbywali w zakładach różnych branż, doskonale weryfikowały szeroki wachlarz umiejętności. Przedsiębiorstwa te zajmowały się zarówno recyklingiem, naprawą urządzeń elektrycznych, jak i produkcją wyspecjalizowanych urządzeń elektronicznych. Dzień uczniowie zaczynali pracą, po której najczęściej zwiedzali Plymouth, jeden z największych portów w Wielkiej Brytanii, położony nad rzekami Plym i Tamar, w którym znajduje się wiele zabytkowych kamienic. Popołudniami oraz w weekendy opiekunowie zapewniali praktykantom różne atrakcje, np. wyjście do oceanarium, zwiedzanie Barbican czy wyjście do kina.
Najważniejszą zaletą tego wyjazdu było zdobycie ważnych doświadczeń zawodowych oraz doskonalenie praktycznego języka angielskiego. W związku z tym, że uczniowie z Polski musieli cały czas porozumiewać się po angielsku. Dzięki tej wyprawie poznali angielską kulturę i obyczaje. Spróbowali również miejscowego dania fish & chips. Przekonali się także, że Plymouth to bardzo piękne miasto.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe