Powiat Ostrowski: Dzień Europejski w raszkowskiej szkole

  • 20.05.2018, 13:18
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Dzień Europejski w raszkowskiej szkole
W Szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Raszkowie, aby uczcić kolejną rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, zorganizowany został Dzień Europejski, który obfitował w szereg atrakcji.

Młodsi uczniowie mieli możliwość brania udziału w konkursie na najpiękniejszą flagę kraju europejskiego. Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych w swoich klasach przygotowali piękne wystawy obrazujące najbardziej charakterystyczne miejsca, potrawy i znane postaci  krajów europejskich. Efekt ich pracy przeszedł najśmielsze oczekiwania. Tego dnia można było  spotkać włoską mafię, angielską królową, Pipi z książek Astrid Lindgren oraz wcielić się w postać pięknej Greczynki i strażnika brytyjskiego. Nie zabrakło przysmaków oraz rozbrzmiewającej w tle muzyki.

Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych oraz oddziałów gimnazjalnych wzięli wdział w konkursie Fun Sights, który  polegał na wykonaniu makiety zabytku lub innego miejsca o szczególnych walorach turystycznych, który znajduje się na terenie Europy. Kolejna niezwykła atrakcja to wolontariusze z Grecji, Hiszpanii, Włoch i Rumunii, którzy  w niezwykle ciekawy  sposób prezentowali swoje kraje i zachęcali młodzież do nauki języków obcych.  Podkreślali, jak ważne jest podróżowanie, zdobywanie nowych doświadczeń oraz tolerancja wobec odmienności.

Goście przeprowadzili lekcje w języku angielskim z klasami z oddziałów gimnazjalnych. Wykorzystując prezentację multimedialną pokazali najciekawsze zabytki oraz święta, które znane są na całym świecie. Mówili o typowych potrawach. Włoszka przestrzegała przed używaniem ketchupu do pizzy oraz zdradziła przepis na typowy sos do spaghetti. Eleonora, Lorenada, Stamatis i Ruben uczyli podstawowych zwrotów w swoim języku ojczystym, śpiewali  "Nel blu dipinto di blu" oraz "La Bamba".
Każdy z wolontariuszy starał się zachęć uczniów do przełamania bariery językowej i wypowiadania się na forum w języku angielskim. Nie zabrakło też popularnych łamańców językowych w języku greckim, czy hiszpańskim. Wolontariusze, mimo iż są w Polsce tylko przez kilka miesięcy, już znają sporo słów, jednak z naszym stołem z powyłamywanymi nogami lub chrząszczem brzmiącym w trzcinie mieli sporo problemów.

Spotkanie było tak zorganizowane, by każda klasa mogła uczestniczyć w lekcji z każdym z wolontariuszy. Uczniowie byli zadowoleni , że w zupełnie inny sposób mogą poznawać nowe kraje oraz zawierać nowe znajomości. Pobyt wolontariuszy w Polsce pokryty jest z środków Komisji Europejskiej pt. "Erasmus+", wcześniej znanych jako 'Młodzież" i 'Młodzież w Działaniu".  W przyszłym roku szkolnym zaplanowane są warsztaty językowe z obcokrajowcami,  nie wyklucza się również, że tego typu nauka języka i poznawanie różnych zakątków Europy stanie się tradycją raszkowskiej szkoły.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe