×

Ostrów: Resocjalizacja poprzez ekologię

  • 16.05.2018, 09:00
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Resocjalizacja poprzez ekologię
Areszt Śledczy w Ostrowie Wielkopolskim zakończył realizację kolejnej edycji ekologicznego programu resocjalizacji sprzyjającego przygotowaniu do społecznej readaptacji skazanych pod nazwą „Dolina Baryczy”

Program powstał w oparciu o pilotażowy projekt opracowany w Areszcie Śledczym w Środzie Wielkopolskiej, a realizowany we współpracy z poznańskim Zarządem Ligi Ochrony Przyrody i Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Ze względu na bliskie sąsiedztwo Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, kierownictwo ostrowskiego aresztu postanowiło przyłączyć się do tej ciekawej inicjatywy. Sąsiedztwo to stało się również inspiracją dla nazwy projektu. Jako jednostka penitencjarna wychodzimy z założenia że ekologia i resocjalizacja mają ze sobą wiele wspólnego – jedna i druga dziedzina dążą do tego, by człowiek stał się integralną częścią środowiska i żył w zgodzie ze swoim otoczeniem.

Program resocjalizacji „Dolina Baryczy” ukierunkowany jest na dostarczenie osadzonym wiedzy o środowisku tytułowego parku krajobrazowego, ale przede wszystkim na rozwijanie ich świadomości ekologicznej oraz pozytywnych cech osobowości, takich jak: odpowiedzialność, pracowitość, samodyscyplina, wrażliwość prospołeczna, cierpliwość czy umiejętność pracy w zespole. Cele te osiągane są przy wykorzystaniu różnorodnych środków oddziaływań: obok udziału w zajęciach teoretycznych, skazani wykonują budki lęgowe oraz inne elementy infrastruktury obszarów zielonych. Zwieńczeniem tych działań jest montaż wytworów pracy osadzonych w środowisku naturalnym.

W tegorocznej edycji programu osadzeni wykonali 38 budek lęgowych dla czterech gatunków ptaków. Wraz z ornitologiem Pawłem Dolatą i pracownikami Miejskiego Zakładu Zieleni w Ostrowie Wielkopolskim montowali je na terenie Parku Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

ppor. Michał Łuczkanin
Fot. kpt. Milena Garcarek

Ryszard Binczak
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe