×

Powiat Ostrowski: Chłopska idea

  • 15.05.2018, 09:45
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Chłopska idea
Mija 115 lat od założenia Kółka Rolniczego w Jankowie Przygodzkim. Jego inicjatorem był nie farmer, a ksiądz Walenty Śmigielski.

Z tej okazji świętował Zarząd Kółka, lokalne władze i miejscowa społeczność. Dla tych, którzy dołożyli starań w rozwój organizacji, przygotowano okolicznościowe dyplomy. Losy zrzeszenia przybliżył Krystian Piasecki. Kółko łączy tu pokolenia, jego historia splata się z walką o polskość, budową kościoła, tajnym nauczaniem w czasie wojny i działalnością społeczną. I choć dzisiaj utraciło swoją pierwotną funkcję i przeznaczenie, jest to dziedzictwo wielu pokoleń Jankowian.
- Mimo, że zmieniły się czasy, to kultywujemy tradycje naszego Kółka Rolniczego – mówi jego obecny prezes Jacek Stryjak. - Kółko ma swój istotny dorobek i historię, której częścią jest wkład pracy choćby mojego dziadka i ojca.

Pytany o sens obecnej działalności z rożewnieniem wspomina czasy, gdy za odstawione dwie świnie, można było kupić węgiel na zimę i jeszcze rolnikowi zostało parę groszy. Prezes gospodarzy na 42 ha; jest producentem mleka.

Według Krystiana Piaseckiego - radnego i regionalisty z Jankowa Przygodzkiego, autora ,,Jankowskich notatek", w których zebrał on m.in. historię Kółka, przyczyniło się ono do zachowania lokalnej tożsamości wsi.
- Zasługi w rozwój Kółka wnieśli także księża parafialni - przypomina.

Kółko uczyło nowoczesnego gospodarowania i zarządzania. Edukowało propagując nowe maszyny i urządzenia. Na wsiach pojawiły się pługi, żniwiarki, kosiarki, młocarnie. Popularyzowano nawozy, drenowanie pól, melioracje. Działacze zadbali o zbudowanie pierwszego wodociągu.

Kółko Rolnicze w Jankowie założono 23 maja 1903 r. w domu rolnika - Józefa Perza z inicjatywy księdza Walentego Śmigielskiego. We władzach stowarzyszenia na przestrzeni lat zasiadali przedstawiciele największych rodów rolniczych.
Szacunek i wdzięczność wszystkim pokoleniom działaczy wyraził wójt Krzysztof Rasiak. Jak zaznaczył, Kółka Rolnicze także dzisiaj mogą odegrać ważną rolę w polskim rolnictwie i samorządności.

Medalem za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego odznaczył Kółko wicemarszałek Krzysztof Grabowski. Jubilatom pogratulował także eurodeputowany Andrzej Grzyb. Do życzeń dołączyły się obecne na spotkaniu delegacje. Gości obiadem podjęło miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Dla zebranych wystąpił zespół wokalny "Przyjaciele".

Prezesi Kółka Rolniczego w Jankowie Przyg.

Ks. Walenty Śmigielski - założyciel organizacji (1903-1908), Marcin Dymała(1919-1923), Jan Pacyna (1923-1928), Walenty Stryjak (1928-1939), Jan Stryjak (1964-1973), Bolelsław Majchrzak (1973-1975), Jan Pacyna (1976-1979), Józef Grzegorowski (1979-1981), Wojciech Nowak (1981-1997), Franciszek Banasiak (1997-2004), Jacek Stryjak (2015-obecnie).

TW
Fot. Tomasz Wojtasik

Ryszard Binczak
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe