Ostrów: Uczniowie ZSU na stażu w Anglii

  • 12.05.2018, 08:30 (aktualizacja 13.05.2018, 01:10)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Uczniowie ZSU na stażu w Anglii
Uczniowie Zespołu Szkół Usługowych spędzili 2 tygodnie na stażu zawodowym w Wielkiej Brytanii. Od 8 kwietnia realizowali w ten sposób projekt “Międzynarodowe staże zawodowe uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Usługowych”, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój i jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W stażu wzięło udział 16 uczniów w zawodzie technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Uczniowie byli zatrudnieni u pracodawców z okolic Bristolu, natomiast mieszkali w angielskich rodzinach.
- To doskonały pomysł, rzucający naszych uczniów na głęboką wodę.  Uczniowie do tej pory nie doceniali swoich umiejętności, a doskonale poradzili sobie w trudnych jak dla nich warunkach – twierdzi Hanna Burdosz, nauczyciel języka angielskiego, jeden z opiekunów młodzieży.

- Uczniowie co dzień rano musieli dotrzeć do miejsca pracy, mając w ręku jedynie adres, bilet autobusowy i koniec języka za przewodnika. Okazało się, że wszyscy zdali ten trudny egzamin z samodzielności. W miejscu pracy musieli nie tylko wykazać się umiejętnościami zawodowymi, ale również komunikować w języku angielskim - mówi Joanna Sajnaj, nauczyciel przedmiotów zawodowych, opiekun uczestników projektu.

- Nie było łatwo. Nagle okazało się, że nasze kompetencje językowe to troszkę za mało. Musieliśmy się przełamać i zacząć mówić po angielsku. Nie ważne jak, ważne, że w ogóle. I zrobiliśmy to. Ponadto dziś już wiemy, że naprawdę warto uczyć się języka - wspomina Manuela Bieberstein, uczennica kształcąca się w zawodzie technik hotelarstwa, uczestniczka projektu.

Uczniowie doskonale radzili sobie z nowymi obowiązkami. Chwaleni byli za sumienność, dokładność i fachowość w codziennej pracy. Sami uczniowie też z wielkim entuzjazmem wypowiadają się o miejscach pracy, nie kryjąc zadowolenia i żałując, że staż trwa jedynie dwa tygodnie. Kilkoro z nich otrzymało od pracodawców propozycję powrotu do pracy na wakacje i rozważają ich przyjęcie.

Wyjazd do Bristolu to nie tylko ciężka praca. W ramach przygotowania kulturowego grupa miała okazję zwiedzenia takich miejsc jak Bristol i jego okolice: Clevedon oraz Bath. Odwiedzili także Londyn. Byli w takich miejscach jak:  Muzeum Historii Naturalnej, Hyde Park, okolice Pałacu Buckingham. Spacerowali brzegiem Tamizy, podziwiając Big Bena i London Eye. Natomiast na zakończenie pobytu przedstawiciele grupy Enso, partnera projektu, zorganizowali uczniom miłą niespodziankę. Podsumowanie stażu odbyło się w parku trampolin.
- To niesamowite przeżycie. Pierwszy raz wyjechałam za granicę bez rodziców. Na początku trochę się obawiałam tego, jak sobie poradzę w obcym mieście i kraju. Okazało się, że nie miałam żadnych problemów. Poczułam się pewna siebie i samodzielna. Jednak koniecznie muszę poprawić swój angielski. Gdy to zrobię, świat stanie przede mną otworem - mówi Samanta Wawrzyniak, uczennica kształcąca się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, uczestniczka projektu.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe