Ostrów: Uczniowie IV LO w Monachium

  • 11.05.2018, 12:56
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Uczniowie IV LO w Monachium
Na mapie oświatowej Powiatu Ostrowskiego IV Liceum Ogólnokształcące zajmuje szczególne miejsce. Jest to bowiem szkoła, która w różnorodny sposób podchodzi do kwestii nauczania języków obcych. Od dwóch lat uczniowie IV LO uczestniczą w programie wymiany młodzieży polskiej i niemieckiej, a ich partnerem jest Gimnazjum Viscardi w Fürstenfeldbruck, mieście położonym zaledwie 25 kilometrów od Monachium.

W marcu 2018 roku grupa młodzieży niemieckiej, wraz z nauczycielami przebywała w Ostrowie Wielkopolskim. Niemieccy uczniowie gościli w domach swoich polskich koleżanek i kolegów, a okazją do lepszego poznania się były także wspólne zajęcia w IV LO oraz wycieczka do Malborka, Gdańska i Torunia.

W ostatnim tygodniu kwietnia grupa kilkunastu uczniów ostrowskiego „Chopina”, pod opieką nauczycieli, uczestniczyła w kolejnym etapie polsko-niemieckiej współpracy, a był nim wyjazd do Fürstenfeldbruck i Monachium.   Niemieccy partnerzy bardzo pieczołowicie przygotowali program pobytu ostrowskich uczniów w Bawarii. Poza zajęciami w szkole, mieli oni okazję zwiedzić Monachium, stolicę Bawarii. Byli w Centrum Olimpijskim, gdzie wjechali na szczyt Olympiaturm i z wysokości ponad 180 m. podziwiali stadion olimpijski i  wioskę olimpijską, miejsce pamiętnego zamachu terrorystów palestyńskich w czasie igrzysk w Monachium. Z wieży olimpijskiej znakomicie prezentowała się też okazała siedziba koncernu BMW, Frauenkirche, czyli Katedra Najświętszej Marii Panny w Monachium, a także odległa Allianz Arena. Zwiedzili też okazałe Muzeum Niemieckie oraz otwarte niedawno Centrum Dokumentacji Narodowego Socjalizmu. Nauczyciele IV LO złożyli także hołd ofiarom pierwszego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau k/Monachium. Ponadto cały jeden dzień przeznaczony był na wycieczkę do przepięknego Salzburga w Austrii, gdzie wszyscy podziwiali miejsca związane z życiem i twórczością W.A. Mozarta. Polscy uczniowie poznali też życie codzienne i obyczaje mieszkańców Bawarii. Okazją do tego były choćby zakupy tradycyjnego bawarskiego pieczywa, w tym precli czyli tzw. Laugenbrezeln. Ponadto młodzież IV LO mieszkała w domach swoich bawarskich przyjaciół, a dziewczęta miały okazję założyć tradycyjny bawarski strój czyli Dirndl,  strój ludowy, noszony w południowych Niemczech i Austrii, oparty o historyczny ubiór chłopów zamieszkujących Alpy.

Tygodniowy pobyt uczniów IV LO w Bawarii był wypełniony pracą, zwiedzaniem, poznawaniem realiów życia w Niemczech. Nasi niemieccy gospodarze na każdym kroku wykazywali wielką życzliwość i gościnność. Wyjazd do Fürstenfeldbruck i Monachium był możliwy dzięki wsparciu finansowemu ze strony Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i Rodziców .

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe