Ostrów: 100-lecie Niepodległości na ostrowskich witaczach

  • 04.05.2018, 10:27
  • Ryszard Binczak
Ostrów: 100-lecie Niepodległości na ostrowskich witaczach
Witacze upamiętniające 100 – lecie Odzyskania Niepodległości, „Republiki Ostrowskiej” i Powstania Wielkopolskiego pojawiły się na ulicach wjazdowych do Ostrowa Wielkopolskiego. – To jeden z elementów upamiętniających tę wyjątkową datę - mówi Beata Klimek, prezydent miasta.

Na witaczach wykorzystano pocztówkę przedstawiającą ostrowski rynek, pochodzącą z lat 1919-1920, ze zbiorów Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Została ona wydana przez Izydora Themala, właściciela największej wytwórni pocztówek w Poznaniu na początku XX wieku. Negatyw pochodzi z czasów zaborów. Po odzyskaniu niepodległości wydawca spolonizował starą kartkę nadrukowując obramowanie z godłami Polski i Litwy, flagę z białym orłem oraz napis „Polskie Pozdrowienia”.

- W  tym roku witacze na głównych trasach wjazdowych przypominać będą mieszkańcom oraz gościom naszego miasta o tych ważnej dla Polski rocznicy. Szczególnie dla nas ostrowian wydarzenia te mają charakter wyjątkowy. To w Ostrowie Wielkopolskim w 1918 roku powstała „Republika Ostrowska” -  narodowościowy zryw  na miesiąc przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego, który wyprzedził tendencje niepodległościowe w całej Wielkopolsce – mówi Ewa Matecka, zastępca prezydenta Ostrowa.

Z okazji  100 –lecia Odzyskania Niepodległości, „Republiki Ostrowskiej” i „Powstania Wielkopolskiego” w Ostrowie Wielkopolskim zaplanowano liczne imprezy społeczne, kulturalne, sportowe, m.in.: 56. Bieg Republiki Ostrowskiej, spektakl historyczny pt. „Pamięć wciąż żywa” oraz spektakularne, plenerowe widowisko „Ku wolności” w dniu 10 listopada, dokładnie  w 100. rocznicę niepodległościowego wystąpienia i zrywu ostrowian. Obchody pod hasłem „STO SALW NA STULECIE” odbędą się 15 września.  Zostaną one zorganizowane przez Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich w Polsce i ostrowski KBS. Przedsięwzięcie otrzymało „Patronat Narodowy w Stulecie Odzyskania Niepodległości” przyznany przez Prezydenta RP.

Nad sprawną organizacją obchodów czuwa Komitet Honorowy pod przewodnictwem Prezydent Miasta, w skład którego wchodzą samorządowcy, lokalni przedstawiciele parlamentarzystów, duchowieństwa, a także Honorowi Obywatele Miasta Ostrowa Wielkopolskiego reprezentujący różne dziedziny życia społecznego.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe