Ostrów: Kolejne Solarisy w taborze MZK

  • 11.03.2017, 14:22 (aktualizacja 11.03.2017, 15:35)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Kolejne Solarisy w taborze MZK
Pod koniec lutego Miejski Zakład Komunikacji rozstrzygnął przetarg na dostawę czterech autobusów elektrycznych. To jednak nie koniec tegorocznych przetargów. Kilka dni temu spółka przyjęła ofertę firmy Solaris Bus & Coach na zakup trzech kolejnych autobusów Solaris Urbino 12, tym razem z silnikami diesla spełniającymi restrykcyjną normę emisji zanieczyszczeń Euro 6.

Do przetargu ogłoszonego przez MZK zgłosiła się jedna firma – polski Solaris. Oferta, którą przedstawiło przedsiębiorstwo z Bolechowa, opiewała na 3.387.420 złotych. Tak, jak w przypadku autobusów elektrycznych, 85 procent kwoty, którą spółka wyda na zakup Solaris Urbino 12 pochodzi z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. To część wspólnego projektu miasta, MZK oraz spółki Oświetlenia Uliczne i Drogowe. Dotyczy on unowocześnienia transportu miejskiego i innych działań pozwalających na zmniejszenie zanieczyszczenia ostrowskiego powietrza. 12-metrowe, niskopodłogowe autobusy będą mieć minimum 75 miejsc, w tym co najmniej 24 siedzących o pełnowymiarowych fotelach pasażerskich oraz minimum 5 miejsc siedzących dostępnych z poziomu niskiej podłogi. - Dobrze się stało, że do obu przetargów zgłosiła się ta sama firma z tym samym modelem autobusu. Oznacza to, że po ostrowskich ulicach poruszać się będzie siedem jednakowo wyglądających pojazdów, różniących się oczywiście sposobem ich napędzania. Solaris Urbino 12 to nowoczesny design, ale i bezpieczeństwo oraz komfort dla pasażerów. Kolorystyka Solarisów odpowiadać będzie barwom wykorzystanym w miejskim logo – mówi Bartosz Ziółkowski, prezes MZK. Urbino 12 z silnikiem diesla spełnia normę Euro 6. - Oznacza to, że silniki te emitują niewielką ilość zanieczyszczeń przy jego eksploatacji. Są zatem przyjazne środowisku. Zastąpią one nasze najstarsze, najbardziej wyeksploatowane pojazdy – dodaje prezes MZK. Nowe autobusy zostaną przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będą tu dwa miejsca na wózki inwalidzkie z pasami bezpieczeństwa, funkcja „przyklęku”, czyli obniżania podłogi przy podjeździe na przystanek, wysuwana rampa dla wózków inwalidzkich oraz dziecięcych, a także przyciski „STOP” oznaczone brajlem. Podczas jazdy będzie można doładować telefon, a także skorzystać z darmowego Wi-Fi. Pojazdy będą również wyposażone w dwa wewnętrzne monitory oraz monitoring zewnętrzny. - Nowymi autobusami pragniemy zachęcić do korzystania z miejskiej komunikacji. Ma to także na celu zmniejszenie ruchu samochodowego na terenie miasta, co może mieć przełożenie na jakość ostrowskiego powietrza – podsumowuje Janusz Marczak, wiceprezes spółki. Nowe Solarisy pojawią się na ostrowskich drogach już w sierpniu tego roku.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Znajomy
Znajomy 13.03.2017, 13:12
Bardo ładne autobus wygląda taki ekolomiczny

Pozostałe