Ostrów: W podziękowaniu za patriotyzm

  • 01.05.2018, 09:28
  • Ryszard Binczak
Ostrów: W podziękowaniu za patriotyzm
W Lesie Winiarskim koło Kalisza odbyła się polowa msza święta w intencji pomordowanych podczas II wojny światowej mieszkańców południowej Wielkopolski, w tym mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego i okolic.

Jak co roku w winiarskim lasku, w którym stoi obelisk z tablicą upamiętniającą bestialski mord polskich obywateli przez hitlerowców w latach 1939-1940, odprawiono uroczystą mszę polową z udziałem rodzin ofiar, kombatantów, harcerzy, pocztów sztandarowych oraz przedstawicieli lokalnych samorządów i parlamentarzystów. Powiat ostrowski reprezentował wicestarosta ostrowski Roman Pacholczyk.

Msza święta, którą odprawił ks. prałat Adam Modliński, proboszcz kaliskiej katedry, w grudniu 1939 roku oraz w styczniu i lutym 1940 roku rozstrzelano wiele osób, w tym wielu zasłużonych ostrowian, wcześniej więzionych w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim. Podczas niej wspominano ofiary hitlerowskiego okupanta, proszono też o modlitwę w intencji zamordowanych Polaków i ich rodzin.
- Tym, którzy tu zginęli dziękujemy za miłość i oddanie ojczyźnie, a także za patriotyzm, który powinien być wzorem dla nas wszystkich, a zwłaszcza dla młodego pokolenia. Na tym leśnym skrawku ziemi, pokrytym wówczas śniegiem polała się krew – biel i czerwień połączyły się jak nasze barwy narodowe. Synowie Wielkopolskiej Ziemi zostali zabici ze ślepą nienawiścią okupanta za to, że kochali ziemię praojców - mówił podczas kazania ks. prałat.

Od 14 grudnia 1939 roku w Lesie Winiarskim, zwanym także „Małym Katyniem”, rozpoczęły się egzekucje Polaków przywiezionych z więzień w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim. Więźniom nie pozwalano na obronę, wyroki były już gotowe. Był to początek czystek, w których zamordowano ostatecznie ponad tysiąc osób. Po wojnie ekshumowano tam ponad pół tysiąca ciał. Dotychczas wyjaśniono biogramy 23 zamordowanych – zasłużonych mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, głównie uczestników Powstania Wielkopolskiego, wśród nich byli też samorządowcy, bracia kurkowi, przedsiębiorcy i nauczyciele. Ich szczątki przewieziono i złożono w kwaterze powstańczej cmentarza przy ul. Limanowskiego w Ostrowie. W 1960 roku na miejscu kaźni odsłonięto pomnik, na którym umieszczono tablicę pamiątkową.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe