Powiat Ostrowski: Spotkanie z Sybirakiem w Sieroszewicach

  • 30.04.2018, 11:18
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Spotkanie z Sybirakiem w Sieroszewicach
W Szkole Podstawowej w Sieroszewicach odbyło się spotkanie z okazji 78. rocznicy deportacji Narodu Polskiego ze wschodnich rubieży Rzeczypospolitej Polskiej.

Gościem honorowym spotkania był Józef Kuźmiak. Zaproszonych gości powitała dyrektor szkoły Donata Nentwich. W spotkaniu uczestniczyli: poseł Tomasz Ławniczak, zastępca wójta gminy Sieroszewice Ryszard Boduch, radny powiatowy Arkadiusz Wojtczak, przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice Paweł Siwak, radni Bernadeta Biała i Jerzy Kowalski, ks. kanonik Damian Hołoś, proboszcz parafii w Latowicach, dyrektorzy szkół i przedszkoli, nauczyciele oraz młodzież. Program słowno-muzyczny przygotowali uczniowie klasy trzeciej gimnazjum pod kierunkiem nauczycielek Violetty Nowickiej i Doroty Grzeszczyk-Wielebińskiej. O Polakach represjonowanych na Syberii opowiadał świadek tych wydarzeń Sybirak Józef Kuźmiak z Latowic. Wskazywał, że ludzie byli przewożeni na wschód w bydlęcych wagonach, a ciała osób zmarłych w drodze z głodu i zimna pozostawiano wzdłuż torów kolejowych. Mówił też o warunkach panujących w obozach, gdzie zesłani w okropnych warunkach klimatycznych i bytowych musieli podjąć wyniszczającą pracę. Dodał, że w gminie Sieroszewice osiedliło się pięć rodzin Sybiraków. W swoim wystąpieniu poseł Tomasz Ławniczak odnosząc się do tej bolesnej historii podkreślał, że deportacja na wschód nie opisywana przez dziesiątki lat miała bardzo dramatyczny przebieg. Dziękował panu Józefowi za to, że dzięki niemu młode pokolenia mogą poznać prawdziwą historię Polaków. Z kolei zastępca wójta Ryszard Boduch podziękował przewodniczącemu Rady Gminy Sieroszewice Pawłowi Siwakowi za inicjatywę zorganizowania takiego spotkania oraz dyrektor szkoły Donacie Nentwich, nauczycielom i młodzieży za przygotowanie uroczystości. Wyraził słowa wdzięczności dla Józefa Kuźmiaka za podzielenie się swoimi przeżyciami. Słowa podziękowania wypowiedział także przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice Paweł Siwak. Organizatorami spotkania byli: Wójt Gminy Sieroszewice i Szkoła Podstawowa w Sieroszewicach.

EK

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe