Powiat Kaliski: Wizyta Prezydenta Regionu Riscani

  • 25.04.2018, 09:18
  • Patrycja Pera
Powiat Kaliski: Wizyta Prezydenta Regionu Riscani
Delegacja z Rejonu Riscani - Prezydent Iurie Ursica wraz z małżonką gościli w powiecie kaliskim w poniedziałek, 23 kwietnia br. Rozmowy ze stroną mołdawską dotyczyły przede wszystkim systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Wizyta Prezydenta Rejonu położonego w północno-zachodniej części Mołdawii była konsekwencją wcześniejszej prośby władz Riscani o udzielenie wsparcia informacyjnego w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi. Powiat Kaliski chcąc kontynuować wcześniej rozpoczętą współpracę z tym regionem, przychylił się do prośby strony mołdawskiej, uznając, że najlepszym sposobem i okazją do przedstawienia zasad tworzenia efektywnego modelu zbiórki i przetwarzania odpadów z gospodarstw domowych będzie przyjazd władz Riscani do Kalisza.

Pobyt delegacji mołdawskiej rozpoczął się od wizyty w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych "Orli Staw" w Prażuchach Nowych, który stanowi swoiste centrum gospodarki odpadami w naszym regionie. W tajniki działania zakładu zarządzanego przez Związek Komunalny Gmin "Czysta Gmina, Czyste Miasto" strona mołdawska została wprowadzona przez Przewodzniczącego Zarządu ZKG Daniela Tylaka oraz Dyrektora ZUOK "Orli Staw" Piotra Szewczyka. Tuż po panelu dyskusyjnym, Prezydent Rejonu Ryszkańskiego Iurie Ursica wraz z małżonką udali się na terenu zakładu, gdzie z bliska mogli zapoznać się z praktyczną stroną funkcjonowania zakładu.

Oprócz wizyty w "Orlim Stawie", delegacja mołdawska zapoznała się również z działaniem Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Zagorzynie (Gmina Blizanów) i tamtejszą oczyszczalnią ścieków oraz odwiedziła Bazę Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta EKO sp. z o.o.

Po wizycie w punktach związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi Starosta Kaliski Krzysztof Nosal oraz Wiceprzewodnicząca Rady Powiaty Kaliskiego Alicja Łuczak przyjęli gości w budynku Starostwa Powiatowego w Kaliszu, gdzie dokonano swoistego podsumowania poniedziałkowej wizyty.

Powiat kaliski to obszar charakteryzujący się bardzo dużą koncentracją gospodarstw prowadzących uprawy pod osłonami. To bardzo zainteresowało gości z Mołdawii. Dlatego też, ostatnim punktem na mapie wizyty mołdawian był Nędzerzew (gmina Opatówek), na którego terenie mieści się jedno z prężniej działających gospodarstw szklarniowych.

Info: Michał Marszałkowski

Foto: Michał Marszałkowski/Joanna Cieślak

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe