Ostrów: Miliony na zakupy narzędzi

  • 19.04.2018, 14:00 (aktualizacja 20.04.2018, 10:34)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Miliony na zakupy narzędzi
Ponad 11 tysięcy przedmiotów, od prostych kielni i śrubokrętów po nowoczesne obrabiarki, koparki i programy graficzne. Za prawie 6 mln zł powiat ostrowski zakupi specjalistyczne wyposażenie pracowni rozbudowywanego Centrum Kształcenia Praktycznego

Podpisanie umowy z firmą, Abplanalp, która wygrała postepowanie w trybie zamówień publicznych odbyło się 17 kwietnia 2018 roku na terenie budowanego Centrum Kształcenia Praktycznego.  
- To największy w historii naszego powiatu zakup wyposażenia dla jednej jednostki o wartości  ok. 6 mln złotych, w większości ze środków unijnych. Sam opis zamówienia to gruby segregator. Do końca sierpnia sprzęt powinien już być w pracowniach - powiedział Paweł Rajski, starosta ostrowski

Z dobrodziejstw nowych pracowni oraz wyremontowanych już istniejących korzystać będą mogli uczniowie trzech szkół technicznych Zespołu Szkól Technicznych, Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych oraz Zespołu Szkół Budowlano Energetycznych.
- Będziemy tu szkolić uczniów we wszystkich zawodach, które występują w ZSTE, ZST i ZSBE. To tzw. zawody strategiczne dla województwa Wielkopolskiego, ale także takie, które odpowiadają lokalnemu rynkowi pracy. Nowe wyposażenie będzie spełniać warunki wynikające z podstaw programowych, odpowiadać na lokalne oczekiwania rynku pracy - powiedział Marek Wojtasz dyrektor Zespołu Szkół Transportowo Elektrycznych.

Cała dostawa obejmuje 11 tysięcy przedmiotów, ponad 700 pozycji kosztorysowych, co najlepiej świadczy o skali przedsięwzięcia. Każda pozycja zarówno ta najprostsza, jak i skomplikowana musiała zostać opisana.
- W Ostrowie pojawią się bardzo nowoczesne urządzenia z najwyższej półki, sprzęt, który spotykany jest na co dzień w przemyśle i który uczniowie spotkają na swojej drodze zawodowej. Będą to zarówno najwyższej jakości obrabiarki numeryczne, jak i konwencjonalne. Proste kielnie oraz komputery i programy graficzne. Wszystko nowe i z gwarancją - powiedział Andrzej Łaszczyk z firmy Abplanalp.
 
Najdroższymi elementami dostawy będą cztery nowoczesne przemysłowe obrabiarki sterowane numerycznie (dwie tokarki i dwa centra obróbcze) z różnymi typami sterowania (Fanuc, Sinumerik, Heidenhein).Wybrano takie sterowania, które najczęściej występuje w firmach powiatu ostrowskiego, aby dostosować kształcenie do potrzeb lokalnych przedsiębiorców. Do pracowni obróbki skrawaniem dostarczone też zostaną 3 tokarki konwencjonalne i sześć frezarek, a także bardzo wiele narzędzi do praktycznego kształcenia operatorów obrabiarek skrawających, techników mechaników oraz techników mechatroników. Wartość wyposażenia tej pracowni przekracza 2 miliony złotych brutto.

Bardzo cenne, bo przekraczające 1 mln złotych, będzie także wyposażenie do pracowni elektrotechniki, elektroenergetyki i elektroniki, do której trafi ponad 2033 przedmiotów (głównie maszyny elektryczne i urządzenia pomiarowe, zestawy dydaktyczne a także programy komputerowe) do kształcenia dużej grupy zawodów pokrewnych (technik elektryk, elektryk, elektromechanik, elektromechanik pojazdów samochodowych, technik elektroenergetyk trakcji kolejowej, technik elektronik, technik chłodnictwa i klimatyzacji). Pracownia elektrotechniki, elektroenergetyki i elektroniki zlokalizowana będzie w dwóch dużych salach w starym modernizowanym obecnie budynku.

Na ponad 755 tysięcy szacuje się wyposażenie pracowni chłodnictwa i mechatroniki, planowanej w trzech salach starego budynku D. Będą to między innymi liczne urządzenia pomiarowe, dwie komory chłodnicze, różnego typu klimatyzatory, elementy instalacji chłodniczych do kształcenia techników chłodnictwa i klimatyzacji, narzędzia do montażu, a także sterowniki PLC z oprogramowaniem, siłowniki i najróżniejsze zestawy dydaktyczne do kształcenia techników mechatroników.
Równie bogate i cenne będzie wyposażenie pracowni budowlano-instalacyjnej. Znajdą się w niej liczne narzędzia, maszyny i elektronarzędzia, urządzenia pomiarowe oraz przedmioty pomocnicze do prac budowlanych i montażu instalacji (mieszarki do materiałów, agregaty tynkarskie, malarskie, wiertarki, młoty pneumatyczne, gwoździarki, przecinarki, drabiny, rusztowania, podnośniki), a także mikrokoparka oraz wózki widłowe.

Przedmiotem dostawy są ponadto wyposażenie pierwszej w Powiecie Ostrowski pracowni motocyklowej oraz nowoczesne pomoce dydaktyczne do pracowni energetyki odnawialnej i mechatroniki, różnego typu spawarki i urządzenia pomocnicze do spawalni, narzędzia i stanowiska pracy do pracowni obróbki ręcznej oraz wyposażenie sali szkoleń bhp., wyposażenie pracowni projektowania i programowania komputerowego, w tym zestawy komputerowe, programy użytkowe do komputerowego wspomagania, projektowania, nauki programowania maszyn cnc, tablety graficzne, urządzenia do kształcenia techników grafików i poligrafii cyfrowej.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe