Kalisz: Historycznie i archeologicznie na Zawodziu

  • 18.04.2018, 10:47 (aktualizacja 19.04.2018, 13:31)
  • Patrycja Pera
Kalisz: Historycznie i archeologicznie na Zawodziu MOZK
Ostatni weekend kwietnia to historyczna podróż w przeszłość, na którą zaprasza Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu-Zawodziu, oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Jarmark Archeologiczny rokrocznie przyciąga rzesze Kaliszan i jest doskonało lekcją żywej historii. W czasie jego trwania będzie można się zapoznać z tajnikami pracy … grodowego kata, czy też konserwatora zabytków. Nie zabraknie oczywiście innych ciekawych kramów, warsztatów i stoisk. Tegoroczna edycja składa się z dwóch wydarzeń. Piątkowego edukacyjnego Festynu Archeologicznego „Zawodzie-Podgrodzie” dla szkół, oraz sobotniego wydarzenia dla wszystkich – Jarmarku Archeologicznego „Od Kalisii do Kalisza”.

Historyczna podróż w przeszłość rozpocznie się już w piątek, 27 kwietnia, kiedy to Muzeum zaprosiło szkoły na drugą edycję Festynu Archeologicznego „Zawodzie-Podgrodzie”. To jedyne tego typu wydarzenie edukacyjne w Kaliszu popularyzujące historię, a stworzone specjalnie z myślą o placówkach oświatowych powiatu.  Tego dnia w Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu-Zawodziu rzemieślnicy-rekonstruktorzy otworzą swoje kramy dla dzieci, by poprowadzić lekcje "żywej historii".  Poprzedziła je korespondencja z zaproszeniem do udziału do szkół. Wśród lekcji do wyboru znalazły się m.in.:

Kowalstwo z Danielem Ludoszą Kozakiewiczem – jednym z najznamienitszych rzemieślników kowalskich. Na jego stanowisku będzie można dowiedzieć się wszystkiego o obróbce metalu dawnymi metodami. Uczestnicy będą mogli wykazać się tężyzną fizyczną w obsłudze miechów kowalskich.
Garncarstwo z Valerym Zinkewichem – pochodzącym z Białorusi najbieglejszym w sztuce lepienia garnków dawnymi metodami. Pod jego kierunkiem uczestnicy zrobią własne kubeczki.
Muzyka ze Stanisławem Ditonusem Mazurkiem – znakomitym muzykiem i twórcą replik instrumentów. Rzemieślnik zabierze dzieci w podróż przez świat dawnych dźwięków ilustrowany grą na replikach zabytków archeologicznych
Farbiarstwo z Justyną Ludwińską – Czy średniowiecze było szaro-bure czyli opowieść o świecie kolorów sprzed tysiąca lat z wykorzystaniem replik dawnych naczyń i barwników.
Ciesielstwo z Jackiem Tesławskim – Rzemieślnik opowie, jak posługiwano się siekierą, ciosłem i dłutem, pokaże różne gatunki drewna i ich zastosowanie.
Rybactwo z Michałem Ostrowskim – specjalistą od dawnych narzędzi połowowych. Gawędziarz, który zabierze dzieci w świat trzymetrowych jesiotrów, wyjaśni co to takiego wiersza i oścień oraz nauczy, jak uszyć sieć z lnu, wełny lub konopi.
Bursztynnictwo z Erykiem Popkiewiczem - znakomitym archeologiem z Torunia. W drugim pokoleniu bursztynnik. Odkryje przed zwiedzającymi świat słowiańskiego jantaru, rodzaje bursztynu i metody jego obróbki. Opowie o szlakach handlowych oraz zdradzi dlaczego to właśnie z bursztynu wykonywano podróbki szklanych paciorków. 
Tkactwo z Magdą Greberską – najtańszym materiałem w średniowieczu była wełna. Skąd ją brano? Jak robiono nici i materiał? Uczestnicy nauczą się tkać na drewnianych bardach.
Mały archeolog z Leszkiem Ziąbką – poprzez zabawę poznamy warsztat archeologa. Piaskownica to wykop archeologiczny, gdzie przy wykorzystaniu sprzętu badawczego: łopaty, szpachelki, pędzelka poszukamy zabytków archeologicznych- skarbów, które ukryte są w piasku. Najwytrwalsi mogą znaleźć naczynia, metalowe przedmioty codziennego użytku, kopie monet lub innych cennych przedmiotów. Każde znalezisko będzie punktowane, a w nagrodę można będzie uzyskać certyfikat archeologa-odkrywcy.
 

Dodatkową atrakcją będzie spotkanie z wojownikami pochodzącymi z trzech epok kluczowych dla dziejów Kalisza. Na specjalnie przygotowanych stoiskach lekcji historycznych będą udzielali rzymscy legioniści, słowiańscy wojowie oraz średniowieczni rycerze. To atrakcje piątkowego festynu. 

Na ogólnodostępny Jarmark Archeologiczny dla wszystkich MOZK zaprasza tym razem w sobotę, 28 kwietnia. Będzie to już kolejna edycja Jarmarku Archeologicznego "Od Kalisii do Kalisza". Także tu na przybyłych czeka mnóstwo atrakcji. 

W programie:

Kramy rzemieślnicze
Spotkanie ze średniowiecznym katem - dwuosobowa trupa katowska z Nysy, odtwarzająca realia historyczne dawnego urzędu kata i inkwizytora od XIII do XIX w. 
Potyczki rycerskie
Karczma grodowa
Pokaz konserwacji zabytków archeologicznych
Piaskownica archeologiczna dla dzieci
Średniowieczna moda i uzbrojenie - pokaz strojów średniowiecznych z możliwością przymierzenia wybranych elementów ubioru
Jazda konna - przejażdżki konne po grodzisku zorganizowane przez Klub Jeździecki Stobno 
Konkursy z nagrodami 


Dodatkowo także:

Warsztat średniowiecznego drukarza (drukarstwo, sfragistyka, drzeworyt) - Dzieje pisma i książki, czyli przekrój materiałów piśmienniczych od czasów najdawniejszych do repliki prasy drukarskiej Gutenberga. Kancelaria z dokumentami i pieczęciami. Bibliofilskie, drukowane typograficznie kopie dawnych dokumentów (lokacyjne, przywileje itp.), opatrzone odpowiednimi pieczęciami. Drzeworyt. Odtworzona pracownia drzeworytnicza, ok. 400 klocków drukarskich o pełnym historycznym przekroju czasowym.
Warsztat rogownika – igielniki, grzebienie, groty, ozdoby. Możliwość wykonania niewielkiej ozdoby z rogu lub kości przez nielicznych turystów pod okiem rzemieślnika.
Średniowieczne skryptorium - Kaligrafowanie gęsim piórem. Ciekawostki ze średniowiecznego skryptorium. Psałterze, kroniki, bestiariusze, kodeksy, ewangeliarze. Iluminowane rękopisy.
 
Wstęp na sobotni jarmark jest biletowany: 
normalny - 7,00 PLN
ulgowy - 5,00 PLN
rodzinny - 12,00 PLN
 

MOZK

Patrycja Pera

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe