Powiat Ostrowski: Gala 5-lecia Teatru Misterium w Biskupicach Ołobocznych

  • 18.04.2018, 11:35
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Gala 5-lecia Teatru Misterium w Biskupicach Ołobocznych
W sali wiejskiej w Biskupicach Ołobocznych zarząd Stowarzyszenia Kulturalnego Teatr Misterium zorganizował uroczyste obchody 5-lecia istnienia organizacji.

Gala zgromadziła wielu gości - przedstawicieli lokalnych władz, duchowieństwo, działaczy kulturalnych, sponsorów oraz działaczy i rodziny związane ze stowarzyszeniem. Jak podkreślił prezes Mirosław Nowacki: ,,działalność rozpoczęliśmy w 2007 roku, kiedy to po raz pierwszy przygotowaliśmy widowisko pasyjne Misterium Męki Pańskiej - wystawiane już dwanaście razy. Nasz dorobek to sztuki teatralne, programy kabaretowe, dożynki wiejskie, festyny wiejskie oraz akcje społeczne''.

Stowarzyszenie chętnie sięga do tradycji przedwojennych, szczególnie Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia. Lata 80. XX wieku to także kabaret wiejski Spóźnione Krokusy. 11 stycznia 2013 odbyło się zebranie założycielskie i od tej pory organizacja funkcjonuje pod nazwą Stowarzyszenie Kulturalne Teatr Misterium Biskupice Ołoboczne. Jej nadrzędnym, zapisanym w statucie celem, jest rozwijanie i pomnażanie dorobku polskiej kultury narodowej, realizowanie, wspieranie i rozbudzanie inicjatyw obywatelskich na rzecz rozwoju społecznego i kulturalnego, upowszechnianie działań wszechstronnego rozwoju, edukacji, wychowania i promocji oraz zagospodarowanie czasu wolnego dzieci, młodzieży i dorosłych a także prowadzenie działalności kulturalnej i kultywowanie historii i tradycji ze szczególnym uwzględnieniem folkloru. Tę działalność przedstawiono w filmie nakręconym specjalnie na potrzeby jubileuszu.

Ważną częścią uroczystości było docenienie osób zaangażowanych w rozwój stowarzyszenia, przede wszystkim działaczy i ich rodzin, sponsorów oraz sympatyków. Przygotowano dla nich specjalne wyróżnienia oraz statuetki. Nie zapomniano także o prezesie Mirosławie Nowackim, który otrzymał od członków swojej organizacji specjalne podziękowanie za zaangażowanie w pracę, niekończące się pomysły oraz siłę, która przeniosła przysłowiowe góry.
- Charyzma tej osoby sprawiła, że potrafił on być jednocześnie reżyserem, choreografem, aktorem, scenarzystą i organizatorem wycieczek w jednej osobie. Z pełną szczerością przyznajemy, że gdyby nie heroizm tej osoby nie byłoby nas tutaj razem - w takich słowach sylwetkę oraz działalność prezesa nakreśliła prowadzącą uroczystość,
 Agata Pawlicka.

Dużo miłych słów padło od zaproszony gości. Wicewojewoda Wielkopolski Marlena Maląg nawiązała do wielkiej pracy u podstaw.
- To dzięki prezesowi oraz państwu powstają tak wspaniałe rzeczy - mówiła. - Pięć lat to taki moment do refleksji i zastanowienia się, tego co za nami i kolejnych lat. Chylę czoła i pięknie dziękuję tej pracy u podstaw, kształtowania młodych charakterów, pokazywania jak można rozwijać swoje pasje, zainteresowania i pokazać jak można przejść przez życie z godnością i honorem.

Gala zakończyła się koncertem zespołu operowego R4YOU, który wykonał klasykę gatunku jak fragment "Księżniczki Czardasza" oraz część tzw. dziękczynną, poświęconą pieśniom religijnym. Zwieńczeniem uroczystości była uroczysta kolacja.
AL

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe