Ostrów: Neonatologiczna konferencja

  • 17.04.2018, 09:58
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Neonatologiczna konferencja
Serią wykładów rozpoczęła się tegoroczna Regionalna Konferencja Neonatologiczna w Ostrowie Wielkopolskim.

Naukowa kadra profesorska, wykładowcy, lekarze, położne, pielęgniarki, cały personel medyczny mający do czynienia na co dzień z leczeniem najmłodszych dzieci, spotkali się w Ostrowie już po raz dziesiąty. Naukowo – szkoleniowe spotkania gromadzą kadrę lekarską z całego regionu.
- W trakcie tych 10 lat Ostrów stał się drugim ośrodkiem najwyższego stopnia opieki nad noworodkiem po Poznaniu. Ośrodek ostrowski wykazuje niesamowitą dynamikę  rozwojową, m.in. przez inwestowanie, utworzenie zupełnie nowego oddziału. Ostrowowi przypada rola zabezpieczenia pomocy dla noworodków ciężko chorych z części południowej Wielkopolski, także oddział jest całkowicie zapełniony. Oddział świetnie funkcjonuje, jest fachowo i organizacyjnie przygotowany do pełnienia tak ważnej roli - mówi prof. dr hab. n. med. Jerzy Szczapa.

- 10 lat to bardzo dużo dla nauki. Prezentowałem m.in. informacje jak w ciągu tych lat imponująco spadła liczba zgonów niemowląt w Wielkopolsce, zauważyć można poprawę przeżywalności dzieci chorych- to jest następstwo m.in. działań szpitala ostrowskiego -  mówi prof. dr hab. n. med. Janusz Gadzinowski.

- Ostrowski szpital się zmienia, realizujemy wiele powiatowych, nowych inwestycji, ale pamiętajmy, że za wszystkimi inwestycjami stoją ludzie. Z wielką radością i z głębi serca pragnę podziękować wszystkim pracowniom ostrowskiego szpitala. Podziwiając skromność, kunszt, zaangażowanie Pani doktor Katarzyny Bierły i całego zespołu wyrażam słowa podziękowania. Panom profesorom, serdecznym gościom, dziękuję za wspieranie ostrowskiego szpitala – powiedział Paweł Rajski, starosta ostrowski.

Dzięki wykładom obecni goście zapoznali się z takimi zagadnieniami jak: „Proteiny i peptydy antybakteryjne a dysplazja oskrzelowo- płucna”, „Diagnoza prenatalna i postnatalna w zakresie występowania wrodzonych zakażeń u płodów i noworodków”, „Wpływ sprzętu jednorazowego na redukcję zakażeń”, „Zespół wewnątrz owodniowego zapalenia- ciągle aktualny problem w neonatologii”, „Strategie lecznicze ochraniające płuca noworodka”, „adaptacja do zycia pozamacicznego”, „HMO- kluczowy składnik wzmacniający odporność niemowląt karmionych persią”, „ HMO- przełom w rozumieniu działania mleka kobiecego”, „Tlen i jego związki w leczeniu noworodków”, „Żywienie noworodka przedwcześnie urodzonego po wypisaniu ze szpitala”, „Hałas w oddziale noworodkowym- co powinniśmy zmienić i dlaczego?”.

- Swoją wiedzę doskonalicie, wymieniacie się doświadczeniem, co jest niezwykle cenne, by w państwa odpowiedzialnym zawodzie dobrze funkcjonować. Dzięki takim umiejętnościom, wysokim standardom szpital ostrowski na mapie Wielkopolski jest jednym z wiodących szpitali. Składam podziękowania na ręce pani doktor oraz całego zespołu - powiedziała Marlena Maląg, Wicewojewoda Wielkopolski.

Pomiędzy wykładami firmy komercyjne prezentowały swoje produkty, nawiązujące do zaleceń lekarzy i wykorzystywane w codziennych rutynowych czynnościach, tj. smoczki, mleko dla niemowląt. Wszyscy wymieniają doświadczenie i opinie.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe