×

Ostrów: Elektronik Roku 2018 wybrany

  • 16.04.2018, 10:12 (aktualizacja 17.04.2018 09:46)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Elektronik Roku 2018 wybrany
Realizowany od 19 lat konkurs Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim Elektronik Roku każdego roku obfituje w prace niezwykle kreatywne, wymagające szerokiej wiedzy technicznej oraz determinacji, aby skonstruować pożyteczne urządzenie z czego tylko się da.

Formuła konkursu o tytuł Elektronika Roku jest tylko pozornie bardzo prosta - należy wykonać urządzenie związane z szeroko pojmowaną techniką i zaprezentować je podczas warsztatów technicznych przed komisją konkursową. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 53 uczniów i uczennic, którzy zaprezentowali w sumie 34 prace.
- Konkursowe prace są co roku inne, obserwujemy jak bardzo zmienia się elektronika, a nasi uczniowie nadążają za postępem techniki, wykorzystują nowoczesne, informatyczne narzędzia, swobodnie łączą wiedzę z wielu dziedzin techniki. I jak zawsze zadziwia ich niezwykła pomysłowość i kreatywność. Zrobić „Coś” z niczego, to zawsze zadziwiało i nie odbierało pracom ich wysokiego technicznego poziomu, a może nawet poziom ten podwyższało. Nie dziwią więc sukcesy uczestników konkursu, a co roku wielu z nich zostaje laureatami i finalistami ogólnopolskich olimpiad technicznych, uzyskując wolny wstęp na wybrane kierunki studiów – wyjaśnia Anna Opłocka, inicjatorka konkursu.

W tegorocznej edycji szkolnego konkursu Elektronik Roku jury kładło nacisk na praktyczne wykorzystanie urządzeń przygotowanych przez uczniów. Nie dziwi zatem, że zwyciężyło „Domowe centrum obróbki i recykllingu tworzyw sztucznych” opracowane przez Grzegorza Gorzaniaka, Kamila Kalińskiego i Małgorzatę Porczyńską. Młodzież postanowiła wykorzystać swoje różnorodne zainteresowania, aby stworzyć niezwykłe urządzenie, w którego skład wchodzą m.in. dwie drukarki 3D z poszerzonymi możliwościami, taśma produkcyjna, skaner laserowy i minimodem sterujący. Nagrodę główną ufundowaną przez powiat ostrowski wręczył wicestarosta ostrowski Roman Pacholczyk. Zespół otrzymał również tytuł SUPERELEKTRONIKA 2018 roku.

Pierwsze miejsce i tytuł ELEKTRONIKA 2018 zdobył Marcin Lorenz za pracę „Magic Mirror Lustro przyszłości”, które wyświetla informacje o pogodzie, bieżące wiadomości a nawet maile. Drugie miejsce zajęli: Mikołaj Fischer, Mikołaj Bartela oraz Michał Ciszek za pracę „Zaginarka do blach z innowacyjnym napędem elektrycznym”, którzy zostali docenieni przez obecnych na sali przedsiębiorców. Trzecie miejsce wywalczyli: Wojtek Kolaśniewski, Oscar Domagała za pracę „Matryca LED sterowana sterownikiem taśm cyfrowych”.

Prace uczniów Zespołu Szkół Technicznych zadziwiają nie tylko jury konkursowe składające się z nauczycieli, ale także przedsiębiorców i pasjonatów techniki. Konkurs do dziś przyciąga dawnych laureatów, którzy teraz stają w roli sponsorów.
- Ten konkurs to takie swoiste święto szkoły. W tym konkursie jest coś niesamowitego, bo obserwuję tu twarze tych, którzy kiedyś prezentowali swoje prace, a dziś studiują na renomowanych uczelniach, albo są prezesami poważnych firm czy zajmują się ciekawymi projektami realizując dalej swoje techniczne pasje - powiedział Sławomir Szymanowski, przewodniczący jury.

 
Nagrody specjalne:

Nagrodę specjalną ufundowaną przez ELEKTRONIX-SYSTEM Norbert Żurek w Jarocinie przyznano Adamowi Derze za pasję, zaangażowanie i wytrwałość w realizacji projektów technicznych.

Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Novaster Sp. z o.o. Ostrów Wielkopolski przekazano: Kamilowi Malągowi, Mikołajowi Lasocińskiemu, Łukaszowi Mazurkowi za pracę Kieszonkowy noktowizor.

Nagrodę specjalną ufundowaną przez Wytwórnię Sprężyn Grześkowiak Ostrów Wielkopolski wręczono Jakubowi Jędrzejewskiemu za pracę „Stanowisko do pomiaru bardzo małych sił”.

Nagrodę specjalną - kurs na prawo jazdy w Przyjaznej Szkole Jazdy Szymona Jończaka w Ostrowie Wielkopolskim otrzymał Filip Tomczyk.

WYRÓŻNIENIA SPECJALNE:

-        Wojciech Majnert, Szymon Polan „Inteligentna miska”

-        Rafał Szymanowski „Silnik Stirlinga na energię słoneczną”

-        Adam Maląg „Ramię robota”

Wyjazd na Targi Hanower 2018 ufundowany przez CONCEPT Zdzisław Stachowiak dla Rafała Szymanowskiego.

Nagroda za debiut Miłosz Matuszak z klasy I E za pracę „Nagrzewnica indukcyjna”

WYRÓŻNIENIA:

-        Karolina Szczepaniak, Jakub Baraniak „Projekt cel dla ogniw Li Fe Po4”

-        Przemysław Owczarek „Proces technologiczny wykonania modelu bloku silnika spalinowego V6 oraz modernizacja 3-osiowej frezarki sterowanej numerycznie”

-        Artur Błaszczyk „Dydaktyczny model elektrowni słoneczno – wiatrowej”

-        Jakub Jamroziński Nikodem Palibuda „Model windy jako ćwiczenie programowania sterowników

Przyznano także 8 rocznych prenumerat Elektroniki Praktycznej ufundowanych przez AVT Korporacja w Warszawie dla uczniów:  Jakub Jamroziński, Nikodem Palibuda, Miłosz Matuszak, Rafał Szymanowski, Damian Tomczyk, Kamil Ilski, Michał szydłowski, Wojtek Kolaśniewski, Oscar Domagała.

 

Ryszard Binczak
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe