Powiat Kaliski: Powstaje Wielkopolskie Centrum Opieki Senioralnej. Gościem - Bożena Dykiel[ZDJĘCIA]

  • 13.04.2018, 15:47 (aktualizacja 13.04.2018, 18:21)
  • Patrycja Pera
Powiat Kaliski: Powstaje Wielkopolskie Centrum Opieki Senioralnej. Gościem…
W Emilianowie - Pośrednik powstaje Wielkopolskie Centrum Opieki Senioralnej. To ma być miejsce pełne ciepła domowego ogniska i najlepszej możliwej opieki.

W piątek, 13 kwietnia odbyło się wmurowanie kamiennego węgla pod powstający Dom Opieki w Emilianowie-Pośrednik w Gminie Koźminek. W uroczystości wzięli udział inwestorzy Małgorzata Świątkiewicz i Piotr Skóra z firmy Flowers-Med; Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego; Krzysztof Nosal, starosta kaliski; Andrzej Miklas, Wójt Gminy Koźminek oraz Bożena Dykiel znana aktorka polska razem ze swoim mężem Ryszardem Kirejczykiem. 

Dom Opieki dla seniorów powstaje właśnie w Gminie Koźminek, ponieważ inwestor Małgorzata Świątkiewicz urodziła się z w tym regionie.
- Ja i mój wspólnik jesteśmy lekarzami, a jest to zawód, który wymaga poświęcenia swojego czasu - mówi Małgorzata Świątkiewicz. - Chcąc stworzyć taki dom opieki, który będzie dopilnowany pod każdym względem, podjęliśmy decyzję, że wybudujemy dom w regionie, gdzie znajdują się moi rodzice i moje rodzeństwo, które mogą na co dzień być i opiekować się nim.


W domu opieki jest ograniczona liczba miejsc, bo tylko 48 osób będzie mogło tam zamieszkać, dlatego o przyjęciu będzie decydowała kolejność zgłoszeń.  Pomieszczenia będą dwuosobowe i jednoosobowe. Nie będzie potrzebne skierowanie z Miejskiego lub Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, ponieważ jest to inwestycja prywatna, jednak będzie ona działała na tych samych zasadach jak każdy inny państwowy dom opieki. Koszty za pobyt będzie ponosił przede wszystkim pensjonariusz i wynoszą one do 70 procent wynagrodzenia emerytury. Pozostałą część będzie dopłacała rodzina, a w przypadku osoby samotnej, albo kiedy przychody rodziny nie będą wystarczające, wtedy resztę będzie dopłacał Miejski albo Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Sposób płatności za pobyt wygląda w sposób identyczny jak w prywatnym domu opieki i państwowych domach.

Pieczę nad seniorami będą sprawować opiekunki, pielęgniarki, w zależności od potrzeb lekarze różnej specjalizacji. Inwestorzy będą chcieli również zapewnić opiekę duchową, oczywiście w zależności od wyznania.

- Cieszę się, że ten projekt jest tak bardzo szeroki - przyznaje Krzysztof Nosal, starosta kaliski. - Tutaj zamieszkają osoby, które faktycznie potrzebują domu i opieki medycznej, ale będzie tutaj również teleopieka , pobyt dzienny, opieka w miejscu zamieszkania. Zapotrzebowanie na takie ośrodki wzrasta, ponieważ demografia jest nieubłagana a społeczeństwo się starzeje. 

Budowa Wielkopolskiego Centrum Opieki Senioralnej składa się z czterech etapów. W pierwszym zostanie wybudowany dom opieki dla osób starszych, w etapie drugim udostępniony zostanie system teleopieki dla seniorów i osób niepełnosprawnych, natomiast w trzecim etapie będzie utworzony ośrodek regabilitacji i pobytu dziennego dla seniorów. Ostatni czwarty etap będzie obejmował rehabilitację i opiekę domowa. 

Koszt inwestycji wynosi ok 4 mln. zł i całkowicie finansowany jest przez firmę Flower-Med. Inwestycja ma zakończyć się za około 15 miesięcy.
 

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe