Ostrów: ,,Czarodziejskie Drzewo" dla Ostrowa

  • 12.04.2018, 08:30
  • Ryszard Binczak
Ostrów: ,,Czarodziejskie Drzewo" dla Ostrowa
Klub Gaja po raz kolejny przyznał nagrody Czarodziejskiego Drzewa dla najbardziej aktywnych uczestników 15. edycji Święta Drzewa. Rozdanie nagród odbędzie się 10. października 2018 roku w Bibliotece Narodowej w Warszawie podczas inauguracji 16. edycji programu Święto Drzewa. W gronie laureatów po raz trzeci znalazł się Ostrów Wielkopolski wyróżniony za organizację miejskich obchodów Święta Drzewa wraz z Nadleśnictwem Antonin oraz Szkołą Podstawową nr 5, w ramach których zasadzono 3.500 drzew w parku miejskim, a także na terenie szkół, przedszkoli, osiedli i parafii.

15. Święto Drzewa odbyło się pod hasłem Drzewo-Przyjaciel. W ten sposób Klub Gaja zwracał uwagę na niezliczone korzyści jakie dają nam drzewa oraz zachęcał wszystkich do podejmowania lokalnych działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew. Najbardziej aktywni uczestnicy programu otrzymają nagrody Czarodziejskiego Drzewa przyznawane corocznie za największą ilość posadzonych drzew, za najszerszą współpracę oraz za kreatywność działań.
- Co roku podczas Święta Drzewa nie tylko sadzimy drzewa na terenie miasta, ale także rozdajemy sadzonki mieszkańcom, by mogli posadzić je w swoich ogrodach - mówi prezydent Beata Klimek. - Co roku, dzięki współpracy z Nadleśnictwem Antonin, mamy do dyspozycji kilka tysięcy sadzonek różnych gatunków drzew.

Drzewa towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat, dostarczając nam nieocenionych korzyści. Jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. W miastach pełnią nie tylko ważną funkcje przyrodniczą, ale także wpływają pozytywnie na nasze zdrowie, zmniejszają zanieczyszczenie powietrza, łagodzą skutki wysokich temperatur, wytwarzają korzystny mikroklimat, mają duże znaczenie społeczne i gospodarcze. Sprawiają, że przestrzeń wokół nas staje się przyjaźniejszy i po prostu piękniejszy. Drzewa stanowią  najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy także jakość naszego życia.

W 15. edycję Święta Drzewa zaangażowało się ponad  30 tysięcy osób – uczniów nauczycieli, rodziców, leśników, a także przedstawicieli samorządów lokalnych, organizacji społecznych i biznesu. Wspólnie  posadzili oni blisko 10 tysięcy drzew i krzewów na terenie szkół i przedszkoli, w parkach miejskich, lasach, na osiedlach i w przydomowych ogrodach. W sumie od początku programu dzięki  zaangażowaniu ponad 660 tysięcy osób posadzonych zostało blisko 850 tysięcy drzew.

Program Święto Drzewa realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku to szeroka edukacja na temat roli drzew w adaptacji do zmian klimatu, twórcza współpraca i działania praktyczne – ochrona i sadzenie drzew. Co roku najbardziej aktywnych uczestników programu Klub Gaja wyróżnia nagrodami Czarodziejskiego Drzewa.

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe