Ostrów: Rozwój dla mieszkańców

  • 04.04.2018, 08:30 (aktualizacja 04.04.2018, 08:36)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Rozwój dla mieszkańców
- Gospodarka komunalna musi być tworzona z myślą o ludziach. Należy myśleć o miejskiej gospodarce komunalnej i jej funkcjach w kontekście pojedynczego człowieka i całej społeczności miasta - podkreśla Bartosz Ziółkowski, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego w Ostrowie Wielkopolskim.

* Od trzech miesięcy pełni pan funkcję prezesa zarządu ostrowskiego Centrum Rozwoju Komunalnego S.A. Jaką rolę widzi pan dla CRK jako spółki - matki miejskich spółek komunalnych?
- Kluczowe założenia od samego początku jasno i zdecydowanie określiła prezydent miasta Beata Klimek. To utrzymanie cen za usługi komunalne (wodę, kanalizację, ciepło) na optymalnym poziomie dla mieszkańców oraz obniżenie kosztów bieżącego funkcjonowania miejskich spółek komunalnych, a zwiększenie środków na inwestycje, również te innowacyjne technologicznie. W tym kontekście podstawowym zadaniem, należy nawet powiedzieć odważniej, misją CRK, jest realizowanie potrzeb mieszkańców oraz stała poprawa warunków życia w naszym mieście. Rolą CRK jest łączyć, budować porozumienie, tworzyć synergię pomiędzy ostrowskimi spółkami komunalnymi po to, aby efektywnie i skutecznie realizowały swoje usługi, zarówno te codzienne, bieżące, jak i strategiczne i długofalowe.
Tylko tak rozumiany i wzmocniony nadzór właścicielski, oparty na profesjonalnym ładzie korporacyjnym, może przynieść konkretne rezultaty i korzyści dla miasta. Ważne, aby funkcjonowanie sektora komunalnego przebiegało nie w sposób doraźny, ale przemyślany i kompleksowy. Dlatego w ostatnich tygodniach opracowano odważną, ambitną i wielowymiarową Strategię Centrum Rozwoju Komunalnego 2018 - 2024.

* Co obejmuje Strategia, jakie są jej podstawowe założenia i cele?
- Wszystkie zapisy, cele i wyzwania zawarte w Strategii mają prowadzić do tego, by Ostrów Wielkopolski stał się miastem nowoczesnej gospodarki. We współczesnym świecie podlegającym dynamicznym zmianom miasta konkurują ze sobą, tak jak firmy usługowe czy handlowe konkurują na rynku gospodarczym. W Strategii nie chodzi o teoretyczne planowanie, ale określenie konkretnych celów i działań, które będą systematycznie podejmowane i konsekwentnie wdrażane. Jednocześnie rozwój i planowane innowacje są tylko drogą i środkiem do rzeczywistego unowocześnienia warunków życia w mieście, również tego codziennego. Gospodarka komunalna to nie tylko infrastruktura, technologie i ekonomia, ale przede wszystkim sprawne realizowanie potrzeb mieszkańców.
Dlatego w nowej strategii obok ofensywy inwestycyjnej stawiamy na społeczny wymiar miejskiej gospodarki. Co ważne, chcemy aktywnie wyjść poza sferę samorządowo - komunalną i zainicjować współpracę ostrowskich przedsiębiorców, organizacji społecznych i różnych grup zawodowych, a także nawiązać międzynarodowe relacje partnerskie. Wszystkie zmiany mają przede wszystkim tworzyć nowe możliwości dla mieszkańców i prowadzić do poprawy warunków życia w naszym mieście.


* Jakie przedsięwzięcia, projekty i działania planowane są w ostrowskiej gospodarce komunalnej w najbliższych latach?
- Centrum Rozwoju Komunalnego w nowym kształcie poza kompleksowym zarządzaniem miejską gospodarką komunalną ma inicjować i wdrażać dla Ostrowa nowe przedsięwzięcia. Jednym z bardzo istotnych i jednocześnie niezwykle innowacyjnym projektem jest Ostrowski Rynek Energetyczny - stworzenie własnego miejskiego systemu energetycznego. Projekt zakłada udział nie tylko instytucji publicznych, szkół, przedszkoli, urzędów i spółek komunalnych, ale również lokalnych firm, szczególnie mikro i małych przedsiębiorców, oraz co ważne, również indywidualnych mieszkańców. Współpraca przebiegać będzie na linii lokalnych wytwórców oraz odbiorców energii. CRK stworzy nowoczesny inteligentny system zarządzania energią w mieście. Ostrowski Rynek Energetyczny ma przynieść konkretne, wymierne korzyści dla mieszkańców - mniejsze opłaty za energię elektryczną, tańszy transport publiczny, nowe miejsca pracy, poprawę jakości środowiska. Analizy wskazują, że dzięki stworzeniu Ostrowskiego Rynku Energetycznego około 50 milionów złotych rocznie może pozostać w Ostrowie u lokalnych przedsiębiorców i samych mieszkańców. Ponadto przedsięwzięcie przyniesie znaczący efekt ekologiczny - zmniejszenie emisji dwutlenku węgla (CO2) o około 17,5 tysiąca ton rocznie. Docelowo Ostrów będzie dążył do samowystarczalności energetycznej.

* Czy to tylko ambitne plany, czy mamy już do czynienia z konkretnymi działaniami?
- Najnowszym zrealizowanym osiągnięciem w tej dziedzinie jest włączenie infrastruktury własnej energii do projektu elektromobilności i współpraca spółek grupy kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego: Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego i Miejskiego Zakładu Komunikacji. Nowe miejskie autobusy elektryczne zasilane są energią wytwarzaną przez OZC. Już pierwsze 2 miesiące funkcjonowania przyniosły rzeczywiste oszczędności finansowe. Cena własnej energii do ładowania autobusów jest znacznie niższa niż zakup od przedsiębiorstw energetycznych. Koszt energii do autobusów elektrycznych jest o dużo mniejszy niż koszt paliwa do pojazdów dieslowych. Na takim systemie korzystają obie miejskie spółki wchodzące w skład grupy kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego - OZC zyskuje na sprzedaży energii wytwarzanej także z własnej biomasy, a MZK zasila autobusy dużo taniej. W skali roku już przy 4 autobusach elektrycznych w ten sposób około 0,5 miliona złotych pozostanie w Ostrowie. Skala korzyści dla miasta będzie rosła wraz z zakupem kolejnych autobusów elektrycznych i dalszym rozwojem elektromobilności.

* W jaki sposób ma nastąpić włączenie mieszkańców w ten społeczny wymiar gospodarki komunalnej?
- Ofensywę inwestycyjną widzimy szerzej niż tylko jako modernizację infrastruktury komunalnej. Niezwykle ważne jest inwestowanie środków w ludzki potencjał miasta. Najlepszą inwestycją jest człowiek - to nie tylko ładny slogan, ale również ekonomiczna, wyliczalna rzeczywistość. Dlatego przewidujemy systemowe wspieranie ostrowskiego sportu i ostrowskiej kultury, szczególnie tej z udziałem dzieci i młodzieży. W marcu ogłosiliśmy konkurs grantowy dla organizacji sportowych z terenu miasta Ostrowa Wielkopolskiego na inicjatywy sportowe dla ostrowskich dzieci i młodzieży. Na ten cel miejskie spółki komunalne w tym roku przeznaczą 100 tysięcy złotych. Ten nowy program grantowy utworzony przez CRK okazał się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Zainteresowanie klubów sportowych, stowarzyszeń, szkolnych UKS-ów okazało się bardzo duże. Złożone wnioski zostaną ocenione przez zespół z udziałem przedstawicieli ostrowskiego środowiska sportowego. To najnowszy, już realizowany przykład. Docelowo wiele innych projektów planowanych na najbliższe lata, jak wspomniany już Ostrowski Rynek Energetyczny, również będzie realizowanych z bezpośrednim udziałem mieszkańców. W naszych działaniach chcemy realizować również innowacje społeczne, inicjować tzw. partycypację społeczną w miejskiej gospodarce komunalnej. Aktywność ostrowian, także ta gospodarcza, jest wielkim potencjałem miasta.

* Wspieranie sportu to również zapewnienie w mieście obiektów sportowych na odpowiednim poziomie. Jaki pomysł ma CRK na ich funkcjonowanie w Ostrowie?
- Planujemy, aby jedna ze spółek grupy kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego stała się operatorem majątkowym miasta i kompleksowo realizowała zadania związane z zarządzaniem najważniejszymi miejskimi obiektami sportowo - rekreacyjnymi, takimi jak: Stadion Miejski, Lodowisko Miejskie, Basen Miejski „Olimpijska”, miejskie Orliki czy w przyszłości nowa hala widowiskowo - sportowa. Kompleksowe zarządzanie przez jeden specjalistyczny podmiot przyczyni się do usystematyzowania zasad funkcjonowania tego rodzaju obiektów, ich właściwego utrzymania i eksploatacji, również pod kątem możliwie optymalnego efektu ekonomicznego.

W dobie postępu technologicznego i gospodarczego dużym wyzwaniem rozwojowym są również inwestycje „twarde”, budowa i modernizacja infrastruktury komunalnej. Jaką rolę ma pełnić CRK w tym obszarze i jakie są plany na najbliższe lata?
- Stawiamy na innowacje oraz zrównoważony rozwój. Do inwestycji komunalnych w mieście należy podchodzić w sposób przemyślany i przede wszystkim kompleksowy. W dzisiejszych czasach, aby osiągnąć rzeczywisty rozwój, trzeba precyzyjnie planować inwestycje, mając na uwadze, że po zrealizowaniu będą one wymagały utrzymania, konserwacji, i trzeba to bardzo dobrze kalkulować. Fontanna może być piękna, ale nie chce zazwyczaj płacić podatków.
Inwestycje należy planować nie tylko przez pryzmat bieżących, doraźnych potrzeb remontowych, ale w dłuższej perspektywie i dokonywać wyborów rozsądnie, racjonalnie i co ważne, spokojnie rozmawiając z ludźmi. Tym wszystkim celom od strony funkcjonalnej służyć będzie powołanie w CRK Komitetu Inwestycyjnego składającego się ze specjalistów m.in. z dziedziny ekonomii, budownictwa, gospodarki. Zadaniem Komitetu będzie całościowe spojrzenie na inwestycje w ostrowskim sektorze komunalnym i wielowymiarowa ocena planów inwestycyjnych miejskich spółek. Inwestycje spółek komunalnych będą analizowane i oceniane przez Komitet, a akceptacja założeń i planu inwestycji będzie warunkiem jej realizacji.

* Bardzo modne stało się ostatnio określenie „smart city”. Jak w praktyce uczynić Ostrów Wielkopolski miastem „smart”?
- Rzeczywiście „smart city” stało się promocyjnym hasłem, słowem - kluczem. Jednak istotniejsze niż hasła i definicje są realne przedsięwzięcia i ich efekt dla mieszkańców. Mieszkańcy nie oceniają inwestycji pod kątem tego, czy przekształcają one miasto w inteligentne, czy nie. Dla nich najbardziej pożądane są te inwestycje, które sprawiają, że w mieście będzie się mieszkało lepiej, wygodniej, że miasto będzie dobrze zaplanowane i efektywnie zarządzane, przyjazne dla nich, a więc będzie zaspokajać ich różne potrzeby. W praktyce „smart city” można stworzyć poprzez zoptymalizowaną infrastrukturę komunalną i maksymalnie wysoką efektywność usług świadczonych mieszkańcom. I w tym kierunku dążymy.

* Tak szerokie, ambitne i dalekosiężne plany udowadniają, że Centrum Rozwoju Komunalnego jest potrzebne w Ostrowie?
- Na pewno pokazują, że w takiej zmienionej, zadaniowej i prospołecznej formule rzeczywiście jest potrzebne, że jest co robić, bo gospodarka komunalna tak naprawdę dotyczy każdego mieszkańca. I jej sprawne, nowoczesne funkcjonowanie powinno być wspólną troską wszystkich, niezależnie od sympatii i antypatii politycznych. Dlatego proponujemy ofensywny, systematyczny rozwój oparty na merytorycznej pracy i innowacyjnych rozwiązaniach. Wszystkie podejmowane działania są skierowane ku mieszkańcom i z myślą o przyszłości. Warto wierzyć, że Ostrów Wielkopolski może stać się Miastem Nowoczesnej Gospodarki.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe