Powiat Ostrowski: I Gminny Konkurs Historyczny

  • 30.03.2018, 11:22
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: I Gminny Konkurs Historyczny
W związku ze zbliżającą się 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, w dniu 23 marca 2018 roku, uczniowie klas siódmych ze szkół podstawowych z terenu gminy Sieroszewice wzięli udział w konkursie, w trakcie którego zaprezentowali rodzimą historię regionu (gminy, powiatu, województwa).

Pryzmatem poznania było życie i działalności wybitnego humanisty, jakim był ks. dr Antoni Kantecki, pochodzący z Wielowsi Klasztornej. Celem I Gminnego Konkursu Historycznego „Śladami historii Małej Ojczyzny” czyli życie i działalność ks. dra Antoniego Kanteckiego, było jednocześnie przywrócenie pamięci o wspaniałej postaci rodzimej historii wśród młodego pokolenia gminy Sieroszewice. Spotkanie rozpoczęła Halina Kaźmierczak, prezes EKOklubu. Po słowach powitania odczytano list skierowany do uczestników konkursu przez Jarosława Kanteckiego – autora pracy magisterskiej, na której bazowali wszyscy uczestnicy, przygotowując się do konkursu. (List w załączniku)

Do konkursu zgłosiły się cztery szkoły podstawowe z terenu gminy Sieroszewice. Jury konkursu w składzie: Maria Marciniak, dyrektor Gminnej Biblioteki w Sieroszewicach (przewodnicząca), Elżbieta Vogel, teolog, członek Stowarzyszenia EKOklub, Barbara Cieślak, nauczyciel historii oceniło pracę indywidualną uczestników. Konkurs miał charakter testu. Wszystkich dziesięciu uczniów z czterech szkół: SP w Masanowie, SP w Ołoboku, SP w Zamościu i SP w Wielowsi jury oceniło bardzo wysoko. Jurorzy wyrażając swoją radość i zadowolenie z osiągniętego progu poprawności (średni wynik w przeprowadzonym teście to 82% poprawnych odpowiedzi) uznali za prawdziwy sukces. Jurorzy wyłonili grono siedmiu laureatów. Zostały nimi osoby z najwyższą liczbą zdobytych punktów: Katarzyna Rak z SP w Masanowie, Dominika Wrona z SP w Ołoboku, Oliwia Derdas z SP w Ołoboku, Jakub Kołek z SP w Masanowie, Aleksandra Frankiewicz z SP w Wielowsi, Sylwia Rewers z SP w Masanowie oraz Łukasz Marek z SP w Zamościu.

Zgodnie z regulaminem konkursu wszyscy uczestnicy oraz opiekunowie otrzymali pamiątkowy dyplom i nagrody rzeczowe oraz książkę. Siedmiu laureatów oraz nauczyciel mentor Ilona Mielcarek (nazwisko zostało wylosowane spośród grona nauczycieli zaangażowanych w przygotowanie uczniów do konkursu) otrzymali bezpłatne zaproszenie na wycieczkę śladami ks. dra Antoniego Kanteckiego. Odbędzie się ona 12 maja 2018 roku i będzie przebiegała przez wiele miejsc naszej „Małej Ojczyzny” – Wielkopolski m.in. Strzelno, Gniezno, Poznań, Rokosowo. Fundatorem wszystkich nagród oraz wycieczki dla laureatów jest Stowarzyszenie EKOklub z Wielowsi. Zwyciężczyni konkursu Katarzyna Rak z SP w Masanowie otrzymała także nagrodę w postaci wydania albumowego encyklopedii ufundowaną przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Sieroszewicach.

Konkurs wzbogaciła wystawa plastyczna. Prace zostały przygotowane pod kierunkiem nauczycielek Barbary Morawiec i Doroty Kaźmierczak. Owocem prac związanych z konkursem był poster poświęcony bohaterowi ks. dr A. Kanteckiemu wykonany przez uczennice z klas trzecich Gimnazjum w Wielowsi koordynowanych przez Elżbietę Kołodziejczak-Gałka.

Organizator konkursu Halina Kaźmierczak podziękowała osobom, które zaangażowały się w to przedsięwzięcie, a były to: Mirosława Kmiecik, dyrektor SP w Wielowsi, dyrektorzy SP w Masanowie, Ołoboku i Zamościu, Samorząd Gminy Sieroszewice, jurorzy nauczycielki opiekunki uczestników konkursu Anna Piątkowska-Moś, Danuta Walczak, Ilona Mielcarek, Elżbieta Kołodziejczak-Gałka, a także nauczycielki z Wielowsi Dorota Kaźmierczak i Barbara Morawiec. - Przede wszystkim dziękujemy wspaniałej młodzieży, która uczestniczyła w konkursie i pokazała na jak wiele ją stać, i jak bardzo ważne są dla niej patriotyczne treści, bliskie ich miejscu urodzenia, miejscu urodzenia ich rodziców, rodzimej ziemi ich dziadów i pradziadów – powiedziała Halina Kaźmierczak.

I Gminny Konkurs Historyczny zaszczycili swoją obecnością: Teresa Lemiesz, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Sieroszewice, Anatol Piaskowski i Bartosz Kubica, radni Wielowsi, Barbara Stasiak, dyrektor Gminnego Zakładu Ekonomiczno–Administracyjnego Szkół i Jerzy Pawłowski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach.

 

Ewa Kotowska-Rasiak

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe