Porady Prawne: Kiedy Twój dług trafia do windykatora... cz. 2

  • 29.03.2018, 14:16
  • Dawid Banasiak
Porady Prawne: Kiedy Twój dług trafia do windykatora... cz. 2
W ostatnim numerze artykule, wskazałem że można skutecznie bronić się przed roszczeniem windykatora podnosząc zarzut przedawnienia roszczenia, o ile dochodzony dług jest starszy aniżeli 3 lata.

Warto jednak pamiętać, że windykatorzy zanim skierują sprawę do sądu starają się na drodze polubownej nakłonić dłużnika do dobrowolnej spłaty zadłużenia. Służą temu ciągłe upomnienia pisemne, telefoniczne, a także propozycje zawarcia ugody. Ostatnio jeden z windykatorów wprowadził „promocję”, że za podpisanie ugody zaoferuje zwrot w wys. 100 zł na konto dłużnika. Pozornie sympatyczna oferta, niesie jednak za sobą wiele przykrych konsekwencji. Dłużnik, który podpisze taką ugodę, w zasadzie uznaje dług i zrzeka się zarzutu przedawnienia, przez co jego ewentualne szanse w sądzie znacznie maleją.

Należy się spodziewać, że firmy windykacyjne co raz bardziej będą zachęcać do zawierania ugód, gdyż Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany w obowiązujących przepisach prawa. Według przygotowanego projektu skróceniu ulegnie okres przedawnienia oraz zabronione będzie domaganie się przedawnionych roszczeń przed sądami, które staną się tzw. zobowiązania naturalnymi.
 

Zmiany nie są jeszcze zatwierdzone, ale kiedy poznamy ich termin wejścia w życie, należy się spodziewać wysypu pozwów i zwiększonej aktywności firm zarządzających długami. 

 

radca prawny,  
Adam Grzyb

[email protected]
Tel. 607-516-232

Dawid Banasiak

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe