Porady Prawne: Kiedy Twój dług trafia do windykatora…

  • 29.03.2018, 14:08 (aktualizacja 29.03.2018, 14:15)
  • Dawid Banasiak
Porady Prawne: Kiedy Twój dług trafia do windykatora…
Polska w ostatnich latach stała się miejscem, w którym obrót długami przeobraził się w bardzo intratny biznes. W skupie wierzytelności specjalizują się głównie tzw. fundusze sekurytyzacyjne, które kupują na giełdach wierzytelności długi, np. w formie niespłaconych kart kredytowych, rat kredytów, pożyczek lub długów abonenckich. Fundusze te obsługiwane są zaś przez firmy windykacyjne, na Polskim rynku do najbardziej znanych windykatorów zaliczają się firmy Kruk czy GetBack, które są spółkami giełdowymi.

Wielu z naszych czytelników zapewne zna historię, w której osoba spłacająca swój kredyt do banku czy do komornika, po czasie dowiadywała się, że jej dług został przejęty przez windykatora. Dotyczy to zwykle osób, które regulowały swe zadłużenie nieregularnie lub miały w tym zakresie dłuższe przerwy.

Dla wielu dłużników informacja o tym, że zamiast spłacać raty do banku X, trzeba będzie regulować swoje zobowiązania do windykatora Y  jest dużym zaskoczeniem, bo dzieje się to bez ich wiedzy i zgody. Co więcej, takie powiadomienia, zwane cesją wierzytelności trafią do ludzi nawet po kilku, czy kilkunastu latach, wprowadzając szereg wątpliwości u dłużnika co do wysokości zadłużenia, odsetek umownych i karnych, które zwykle w żaden sposób nie są uzasadnione i wyjaśnione, skąd konkretna kwota się wzięła.

Często w braku współpracy z windykatorem, ten kieruje sprawę do postępowania sądowego. Czy dłużnik w takiej sytuacji ma szansę walki i wygranej z takim podmiotem? Odpowiedź brzmi: TAK.

Z pomocą dłużnikowi przychodzą m.in. przepisy kodeksu cywilnego, które w art. 118 wskazują na okres przedawnienia roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, który wynosi 3 lata.

Tytułem przykładu: Jeśli windykator, który reprezentuje fundusz  X w swoim piśmie lub pozwie informuje, że w dniu 1 lutego 2015 roku fundusz nabył wierzytelność od banku Y, to zauważamy że minął okres 3 lat, o którym mowa wyżej, a oznacza to, że możemy podnieść skutecznie zarzut przedawnienia i mamy szansę na wygraną przed sądem i niepłacenie długu.

Sprawy związane z windykacją długów są wieloaspektowe, dlatego kolejna garść informacji zostanie przedstawiona w kolejnym artykule.

 

[email protected]
Tel. 607-516-232                                                                                                 

 radca prawny

Adam Grzyb

Dawid Banasiak

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
hubert
hubert 06.04.2018, 12:15
I firma windykacyjna która kupiła dług nawet już stwierdzony BTE nie może z tego skorzystać http://pamietnikwindykatora.pl… i jak chce do komornik skierowa taki dług to musi najpierw otrzymać nakaz zapłaty I w takich przypadkach zazwyczaj dług jest przedawniony bo przerwanie biegu przedawnienia które bank uzyska otrzymując BTE i kierując sprawę do komornika, nie stosuje się po kupnie długu przez firmę windykacyjną. Przetestowałem to na własnej skórze. grunt to znajomość prawa.

Pozostałe