×

Powiat Kaliski: Misterium Męki Pańskiej w Chełmcach [ZDJĘCIA]

  • 28.03.2018, 09:08
  • Patrycja Pera
Powiat Kaliski: Misterium Męki Pańskiej w Chełmcach [ZDJĘCIA]
Tłumy ludzi zjawiły się w sobotę w Chełmcach, by na terenach zlokalizowanych przy kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny podziwać plenerowe Misterium Męki Pańskiej pt. "Męka i śmierć Pana naszego Jezusa Chrystusa".

W tym roku była to już 20. edycja widowiska organizowanego przez kaliskie Centrum Kultury i Sztuki. Współorganizatorami Misterium byli: Starosta Kaliski Krzysztof Nosal i Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Mieczysław Łuczak.

Misterium wzbudziło ogromne zainteresowanie miejscowej ludności, która tłumnie przybyła do niewielkich Chełmc, by w okresie poprzedzającym Wielki Tydzień wspólnie przenieść się do wydarzeń sprzed 2000 lat. Widowisko misteryjne rozpoczęło się od przemarszu, który punktualnie o godzinie 18.30 ruszył spod miejscowej szkoły. W dramacie brali udział głównie amatorscy aktorzy, którzy co roku z ogromną pasją wcielają się w role Apostołów, kapłanów Sanhedrynu, żołnierzy, kobiet jerozolimskich i głównych postaci - Jezusa, Piotra Apostoła, Piłata i Kajfasza. W widowisku nie zabrakło także Straży Rzymskiej z kaliskiej katedry. Miejsce zaprezentowania Misterium Męki Pańskiej było wyjątkowe.

W tym roku widowisko bowiem odegrano na tyłach kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny w Chełmcach, który znajduje się na wysokim wzniesieniu, co w połączeniu z naturalną charakterystyką tego miejsca stworzyło niepowtarzalny, idealnie pasujący do dramatu liturgicznego klimat. Tym bardziej, że na górze Golgocie doszło do ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. Atmosferę dodatkowo urzeczywistniała wspaniała oprawa muzyczna i wizualna,  które pozwalały licznej widowni jeszcze silniej poczuć emocje związane z inscenizacją Męki Pańskiej.
Kaliskie CKiS już po raz dwudziesty zorganizowało misteryjne widowisko.  W tym roku dramat liturgiczny odegrano przy kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w Chełmcach, a dzień później na terenach obok kościoła pw. Św. Michała Archanioła na Dobrzecu. Dla licznie przybyłych widzów Misterium stanowiło dobrą sposobność, by wspólnie dzięki zadumie i refleksji nad życiem i śmiercią przygotować się do Świąt Wielkanocy. 

Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać

Tekst/ Foto: M. Marszałkowski

Patrycja Pera
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe