×

Powiat Kaliski: V Spotkanie z Babą Wielkanocną

  • 27.03.2018, 09:35
  • Patrycja Pera
Powiat Kaliski: V Spotkanie z Babą Wielkanocną UG Opatówek
Okres Świąt Wielkanocnych to nie tylko czas budzącej się do życia przyrody i głębokich przeżyć religijnych, lecz także okazja do zadumy i refleksji oraz rodzinnych i towarzyskich spotkań.

Takie spotkanie wielkanocne jest corocznie organizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Opatówku, pod przewodnictwem Haliny Dobrzańskiej Przewodniczącej KGW Opatówek.
W tym roku z ponad 120 osobową grupą mieszkańców Gminy Opatówek a nawet ościennych gmin, zgromadzonych na sali OSP Opatówek spotkali się: Paweł Bąkowski przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Opatówek i Mateusz Walczak radny Rady Miejskiej Gminy Opatówek.

Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową. Kiedyś nazywano ją kwietną lub wierzbną. Palemki - rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin, porzeczek - ozdabiane kwiatkami, mchem, ziołami, kolorowymi piórkami. W dawnych czasach po poświęceniu palemki biło się nią lekko domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok. Połknięcie jednej poświęconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo. Zatknięte za obraz lub włożone do wazonów palemki chroniły mieszkanie przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów. Panie z KGW Opatówek to mistrzynie w robieniu świątecznych palemek z gałązkami bukszpanu i kolorowymi kwiatami z bibuły. Przygotowane palemki były ozdobą spotkania wielkanocnego.
Na bogato zastawionych stołach królowały baby wielkanocne, ciasta wielkanocne oraz potrawy świąteczne: różnego rodzaju sałatki i rolady wykonane przez członkinie KGW. Duzy wkład w przygotowanie spotkania wniosła Krystyna Nowak z Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Spotkanie z Babą Wielkanocną zakończone zostało licznymi konkursami z nagrodami.
 

Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Patrycja Pera

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe