Ostrów: Przetarg na sześć „elektryków” rozstrzygnięty

  • 23.03.2018, 14:31
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Przetarg na sześć „elektryków” rozstrzygnięty
Miejski Zakład Komunikacji rozstrzygnął przetarg na dostawę sześciu niskopodłogowych autobusów elektrycznych. Korzystniejszą ofertę złożyła firma Ursus Bus S.A. Propozycja drugiego oferenta, firmy Solaris, która wygrała wcześniejszy przetarg na cztery „elektryki” jeżdżące już po ostrowskich ulicach, była o ponad 600 tysięcy wyższa. Zakup jest częścią większego projektu mającego na celu unowocześnienie transportu miejskiego i inne działania niskoemisyjne wartego ponad 42 miliony złotych.

Według podanych w specyfikacji przetargowej danych, 12-metrowe pojazdy muszą przewozić 75 pasażerów (w tym 24 miejsca siedzące).
- Określiliśmy, że autobusy mają być napędzane silnikiem elektrycznym o mocy co najmniej 160 kW. Pojazd ma być doładowywany podczas jazdy energią elektryczną wygenerowaną podczas hamowania. Ładowany będzie za pomocą złącza plug-in – tłumaczy Janusz Marczak, prezes MZK.

Pojazdy swoim wyposażeniem nie będą różnić się od elektrycznych Solarisów, które od ubiegłego roku jeżdżą po ostrowskich ulicach. Będą one także przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W autobusach znajdą się dwa miejsca na wózki inwalidzkie z pasami bezpieczeństwa. Poza funkcją „przyklęku”, czyli obniżania podłogi przy podjeździe na przystanek, w autobusie będzie wysuwana rampa dla wózków inwalidzkich oraz dziecięcych. Przyciski „STOP” oznaczone będą brajlem. Użytkownicy będą mogli m.in. doładować sobie telefon lub skorzystać z darmowego Wi-Fi. Będzie tu także całopojazdowa klimatyzacja, a autobusy będą wyposażone w dwa wewnętrzne monitory oraz monitoring zewnętrzny. Dolna krawędź przedniej szyby pojazdu o nazwie Ursus City Smile została pofalowana, pod nią umieszczono „uśmiechniętą” atrapę z okrągłymi reflektorami oraz nazwą producenta. Przez to pojazd nazywany jest uśmiechniętym autobusem. Wszystkie nowe autobusy wyglądać będą jednakowo. Ich kolorystyka oparta będzie o nowe logo miasta. Pojawią się one na ostrowskich ulicach w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Na ten zakup spółka przeznaczyła 15 774 750 zł. Oferta firmy Ursus Bus była o ponad 400 tys. zł niższa i o ponad 600 tys. niższa od propozycji drugiego oferenta – firmy Solaris. Ursus uzyskał też nieco więcej punktów w kryterium parametrów techniczno – eksploatacyjnych. 85 procent kwoty, którą spółka wyda na zakup „elektryków” to pieniądze unijne. To część dużego projektu dotyczącego unowocześnienia transportu miejskiego i innych działań pozwalających na zmniejszenie zanieczyszczenia ostrowskiego powietrza.
- To największy w historii Ostrowa Wielkopolskiego projekt unijny realizowany przez miasto - mówi prezydent Beata Klimek. - To potężny projekt, który pozwoli poprawić infrastrukturę komunikacyjną, podnieść stan bezpieczeństwa oraz pozytywnie wpłynąć na jakość ostrowskiego powietrza. Na ulicach Ostrowa pojawią się kolejne ekologiczne autobusy, nowe wiaty przystankowe, kolejne stacje roweru miejskiego oraz ścieżki rowerowe.

Wspomniany projekt zakłada:
- zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego wraz z biletomatami (6 autobusów elektrycznych, 3 autobusy diesel Euro 6, 5 biletomatów stacjonarnych, 50 biletomatów mobilnych),
- przebudowę/modernizację infrastruktury transportu publicznego (50 wiat przystankowych, 25 tablic elektronicznych),
- budowę centrum przesiadkowego zlokalizowanego pomiędzy ulicami Wojska Polskiego a Dworcową,
- budowę ścieżek rowerowych wraz z infrastrukturą (m.in. budowa ścieżki rowerowej z Ostrowa od ul. Plażowej przez Lewków do Michałkowa z Powiatem Ostrowskim),
- rozbudowę systemu roweru miejskiego (zakup i montaż 2 stacji systemu roweru miejskiego – Rynek, Centrum Przesiadkowe),
- wdrożenie systemu zarządzania i organizacji ruchu (ITS),
- modernizację oświetlenia ulicznego na terenie osiedli: Śródmieście oraz im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim (wymiana 1158 szt. opraw oświetleniowych i 338 słupów oświetlenia drogowego).

Całkowita wartość projektu to 42.567.954 zł. Dofinansowanie z pieniędzy unijnych wyniosło 31.758.931 zł.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mechanik
Mechanik 24.03.2018, 14:17
Czy oni coś sami potrafią zrobić dobrze. Teraz Ursus poprzednio Solaris. Części inne, serwis inny czyli zdecydowanie drożej. Znowu zabrakło koordynacji. NIKT NAD TYM NIE PANUJE

Pozostałe