Ostrów: Prawo bliżej ucznia

  • 23.03.2018, 10:55 (aktualizacja 26.03.2018, 12:08)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Prawo bliżej ucznia
Uczniowie klasy szóstej b Szkoły Podstawowej nr 1 uczestniczyli w spotkaniu z młodszym aspirantem Piotrem Wasielewskim, policjantem Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim.

Podczas niezwykle ciekawego spotkania, które odbyło się 20 marca, poszerzyli wiedzę na temat pracy dzielnicowych i zapoznali się z konsekwencjami prawnymi wynikającymi z wielu nieprzemyślanych zachowań uczniów naruszających prawo. Zakres i tematyka poruszanych problemów została ustalona ze szkolnym pedagogiem i wychowawczynią.
Takie nieporozumienia szkolne jak: przezywanie, szarpanie, a szczególnie mobbing mogą mieć dla uczniów poważne konsekwencje prawne. Są trzynastolatkami, więc zgodnie z kodeksem karnym już sami odpowiadają za swoje czyny. Szóstoklasiści dowiedzieli się, że działania i zachowania cechujące mobbing mogą mieć różnorodny charakter, a wspólnym mianownikiem dla nich jest to, że naruszają one zasady współżycia społecznego i dobre obyczaje oraz mają za cel szkodzenie ofierze. Ich skutkiem jest poniżenie lub ośmieszenie ucznia, odizolowanie lub wyeliminowanie go z grupy towarzyskiej. Takie przypadki uczniom tej klasy są znane – na szczęście – tylko z mediów.
Również umieszczanie nieprawdziwych informacji na portalach społecznościowych, także zdjęć bez zgody osób na nich się znajdujących, obrażanie funkcjonariuszy państwowych, którymi są między innymi: policjanci i nauczyciele rodzi określone konsekwencje prawne.
Uczniowie dowiedzieli się też, że zgodnie z kodeksem rodzinnym mają obowiązki wobec rodziców. Ta informacja wzbudziła ich szczególne zainteresowanie, bowiem dużo mówi się o obowiązkach rodziców wobec dzieci, a znacznie mniej o sytuacji odwrotnej wtedy, kiedy dzieci jeszcze się uczą.
Wiele innych częstych zachowań uczniów naruszających obowiązujące przepisy prawne zostało omówionych przez prelegenta. Dzięki temu uczniowie zdali sobie sprawę z ciążącej na nich odpowiedzialności za słowa, zachowania i czyny. W czasie spotkania prowadzący poruszył też inne tematy, między innymi szeroko rozumianego bezpieczeństwa w różnych sytuacjach: podczas poruszania się na ulicy, korzystania z różnych lodowisk, jazdy na rowerze po drogach, itp.
Ciekawa rozmowa zmusiła uczniów do refleksji. Zdali sobie sprawę z tego, że zawsze trzeba zwracać uwagę na swoje zachowanie i upust fantazji dawać tylko w określonych sytuacjach nie naruszających prawa. Z powodu braku czasu nie wszystkie interesujące trzynastolatków tematy zostały wyczerpane. Będą zatem przedmiotem kolejnego spotkania z policjantem Piotrem Wasielewskim.        
 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe