Powiat Ostrowski: Szkoła w Skalmierzycach z certyfikatem

  • 22.03.2018, 09:43
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Szkoła w Skalmierzycach z certyfikatem
Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach już od 10 lat jest uczestnikiem programu Szkoła Ucząca Się (SUS) prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko - Amerykańską Fundację Wolności. 16 marca 2018 roku po raz drugi otrzymała certyfikat i tytuł Szkoły Uczącej Się.

10 lat działań w programie SUS to przystąpienie w roku 2008 do programu ,,Ocenianie kształtujące w Szkole Uczącej się" (OK SUS), zakończone uzyskaniem I Tytułu Szkoły Uczącej Się. To ukończone przez dyrektorkę szkoły Studia Podyplomowe dla Liderów  Oświaty organizowane przez CEO i Collegium Civitas. To udział nauczycieli w Nauczycielskiej Akademii Internetowej. To liczne szkolenia, warsztaty RP, uczestnictwo w Klubie Szkół Uczących się i od roku 2015 udział w programie "Całościowy Rozwój Szkoły", który doprowadził do uzyskania po raz II Tytułu Szkoły Uczącej Się. Nauczyciele i uczniowie współpracując z CEO, reprezentowali skalmierzycką szkołę na ogólnopolskich konferencjach poświęconych uczeniu się oraz brali udział w Ogólnopolskich Prezentacjach Projektów Uczniowskich, przedstawiając m.in. swoje OK zeszyty. W ubiegłym roku szkoła gościła ponad 200 nauczycieli na I Ogólnopolskiej Konferencji poświęconej uczeniu się z OK zeszytem, zorganizowanej wspólnie z CEO. Nauczyciele wielokrotnie mieli możliwość współprowadzić webinaria, konferencje, warsztaty poświęcone ocenianiu kształtującemu. Wszystkie te działania koncentrowały się przede wszystkim na nauczaniu i uczeniu. Ogromną wartością dodaną takiej współpracy było zwiększenie autonomii zespołu nauczycielskiego, rozwój  pracy  zespołowej i wzmocnienie roli dyrektora jako lidera wdrażanych  zmian w szkole.

10 lat temu wyznaczyliśmy sobie cel, że w naszej szkole wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za uczenie się, wszyscy dążymy do tego, by się rozwijać jako uczniowie, nauczyciele, rodzice. Wyznaczyliśmy sobie kryteria, które mówią, że uczymy się radośnie, odpowiedzialnie oraz świadomie. Radośnie, czyli w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze. Odpowiedzialnie i świadomie, bo wiemy, czego się uczymy i dlaczego jest to dla nas ważne. Nasze wspólne uczenie się to nieustanny proces, którego efektem jest rozwój w każdym obszarze pracy szkoły: dydaktyce, wychowaniu, profilaktyce i współpracy. Te słowa w 2015 roku wpisaliśmy w misję szkoły. Mimo iż upłynęło kilka lat uważamy, że ciągle jesteśmy na początku drogi. To bardzo dobre przekonanie, które pozwala nam być szkołą uczącą się w każdym jej wymiarze.

16 marca 2018 roku na zorganizowanym przez nas panelu podsumowującym pracę w programie "Całościowy Rozwój Szkoły" gościliśmy nauczycieli z czterech szkół: Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach, Publicznej Szkoły Podstawowej w Wojciechowie, Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Biskupicach Ołobocznych oraz Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kaliszu. Paneliści pod kierunkiem opiekuna szkoły w Programie CRS2 (CEO) Aleksandry Cupok obserwowali fragmenty  lekcji (15 minut początku, środka i końca każdej lekcji) w sześciu klasach. Lekcje prowadziły nauczycielki: Anna Dziadkiewicz w klasie I a, Jolanta Łęcka w klasie II, Martyna Szabra w klasie III a, Beata Sochacka w klasie IV a, Justyna Krawczyk w klasie V b oraz Anita Morawska-Wasielak w klasie VII. Obszarem obserwacji były działania z zakresu strategii I i IV Oceniania Kształtującego. Po spacerze edukacyjnym paneliści udali się na wspólną debatę oraz przeprowadzili rozmowy z nauczycielami i uczniami z klas, w których obserwowali lekcje. Dopołudniowa część panelu była okazją do wspólnego uczenia się, wymiany doświadczeń oraz zacieśnienia współpracy między nauczycielami z obecnych szkół. Druga część panelu - popołudniowa - była otwarta dla zaproszonych gości i rozpoczęła się od powitania i artystycznej niespodzianki przygotowanej przez uczniów. W tym uroczystym dniu towarzyszyli nam Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Paweł Błaszczyk, Kierownik Referatu Oświaty i Wychowania Daniel Mituła, Zastępca Dyrektora Delegatury w Kaliszu Kuratorium Oświaty w Poznaniu Zbigniew Taranek, radni, sołtys wsi, rodzice na czele z przewodniczącą Rady Rodziców Katarzyną Andrzejewską, paneliści i dyrektorzy szkół biorących udział w panelu, nauczyciele i uczniowie. Tę część prowadziły szkolne liderki programu, nauczycielki Danuta Szymczak i Alina Stryjak, które przedstawiły prezentację na temat działań szkoły w programie. Moderatorka i opiekunka szkoły z ramienia CEO Aleksandra Cupok zaprosiła gości do wspólnej dyskusji na tematy związane z uczeniem się, rolą nauczyciela i ucznia we współczesnej szkole. Dyskusja była okazją do wymiany myśli, doświadczeń oraz przygotowania dla szkoły rekomendacji na dalszą drogę rozwoju.
Punktem kulminacyjnym uroczystości było wręczenie szkole certyfikatu i tytułu Szkoły Uczącej Się przyznanych przez CEO. Podziękowania, gratulacje i życzenia oraz miła atmosfera umocniły nas w przekonaniu, że droga, którą wybraliśmy jest akceptowana przez wszystkich: nauczycieli, rodziców, uczniów oraz naszą lokalną społeczność. Nie pozostaje nam nic innego, tylko nadal się uczyć  

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe