Powiat Kaliski: Ogrodnicy zdobywali wiedzę w Łaszkowie [ZDJĘCIA]

  • 16.03.2018, 10:00
  • Patrycja Pera
Powiat Kaliski: Ogrodnicy zdobywali wiedzę w Łaszkowie [ZDJĘCIA]
Ponad 100 ogrodników zawitało we wtorek do Hotelu Kristoff w Łaszkowie. Wszystko za sprawą Śnadania Biznesowego zorganizowanego przez Starostę Kaliskiego Krzysztof Nosala.

W ramach wydarzenia licznie przybyli goście uczestniczyli w konferencji naukowo-technicznej pn. "Rozwój rynku upraw pod osłonami: trendy, nowe technologie i wyniki badań". Współorganizatorami Śniadania Biznesowego byli: Instytut Fizjologii Roślin im. Franciszka Górskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie oraz Instytut Elektrotechniki w Warszawie. Patronat medialny objęła natomiast redakcja czasopisma i portalu "Pod Osłonami".

Śniadanie Biznesowe już na stałe wpisało się w cykl imprez organizowanych przez Powiat Kaliski. W tym roku Starosta Kaliski Krzysztof Nosal przeprowadził już trzecią edycję tego wydarzenia, w ramach którego odbyła się skierowana do ogrodników konferencja naukowo-techniczna "Rozwój rynku upraw pod osłonami: trendy, nowe technologie i wyniki badań". Wybór odbiorców nie był przypadkowy. Powiat Kaliski jest bowiem uznawany za region rolniczy, wyróżniający się ogromną koncentracją gospodarstw prowadzących uprawy pod osłonami. Nic zatem dziwnego, że we wtorkowe przedpołudnie w łaszkowskim Hotelu Kristoff zjawiło się ponad stu gości żywo zainteresowanych poruszaną tematyką.

- Bardzo się cieszę, że w miejscu wyjątkowym jakim bez wątpienia jest Hotel Kristoff możemy gościć tak dużo ogrodników - mówił Starosta Kaliski, Krzysztof Nosal. - To pokazuje ogromne zapotrzebowanie na tego typu konferencję. Duża liczba przybyłych osób udowadnia także, że nasi ogrodnicy są niezwykle głodni wiedzy i ambitni. Mimo, iż już posiadają ogromne doświadczenia związane z prowadzeniem upraw pod osłonami, to wciąż chcą tę wiedzę zwiększać. Pragnę także zaprosić naszych znakomitych gości do współpracy, której wyrazem będzie przystąpienie do Powiatowej Rady Biznesu. Dzięki temu będziemy mogli razem pracować na tak naprawdę nasz wspólny sukces. Na jeszcze lepsze jutro.


Tuż po nim na scenie pojawił się Stanisław Zabarski, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w powiecie kaliskim, którego wykład dotyczył aktualnych informacji dla ogrodników, w tym współpracy z instytutami naukowo – badawczymi. W wystąpieniu przedstawiono głównie przykłady dotyczące Kliniki Chorób Roślin Państwowego Instytutu Badawczego. Stanisław Zabarski przypomniał również o zbliżających się wielkimi krokami Targach Międzynarodowych – XX Dniach Ogrodnika, które odbędą się 14 i 15 września w Gołuchowie. 
Tuż po tym wystąpieniu, zgromadzeni w sali konferencyjnej goście wysłuchali Anny Wize, która na co dzień sprawuje funkcję redaktora naczelnego portalu i czasopisma "Pod Osłonami", dotykającego przede wszystkim tematyki upraw warzyw i roślin ozdobnych w szklarniach i tunelach foliowych. Anna Wize opowiedziała gościom o szczegółach dotyczących działalności zarówno portalu, jak i tworzonego przez redakcję czasopisma.
Po wystąpieniach początkowych, przystąpiono do najważniejszej, naukowej części wtorkowej konferencji. A ta rozpoczęła się od wystąpienia dr hab. Anny Janeczko i dr Moniki Kuli reprezentujących Instytut Fizjologii Roślin Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, które wygłosiły popartą wnioskami z badań prelekcję dotyczącą roli światła w życiu roślin. Prof. Dr hab. Franciszek Dubert to kolejny prelegent z krakowskiego IFR, który zaszczycił z kolei przybyłych gości wystąpieniem traktującym o idei i praktycznym zastosowaniu podlewania deficytowego w uprawie pomidorów. Prelegenci dostarczyli odbiorcom szerokiej wiedzy. Warto nadmienić, że Instytut działa w ramach Polskiej Akademii Nauk i jego nadrzędną misją jest działanie na rzecz rozwoju nauki w zakresie fizjologii roślin, ze szczególnym uwzględnieniem ekofizjologicznych czynników warunkujących produktywność roślin uprawnych, z zachowaniem najwyższych standardów.
"Zastosowanie oświetlenia LED do ukorzeniania i wzrostu roślin rabatowych" to z kolei wykład dr hab. Jadwigi Treder z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Nie było to jedyne wystąpienie Jadwigi Treder, która w końcowych fragmentach Śniadania Biznesowego opowiedziała o doświetlaniu światłem LED rozsad warzyw (pomidorów, ogórków i papryki). Prelegentka ze skierniewickiego Instytutu przekazała mnóstwo przydatnych informacji, popartych dużymi doświadczeniami reprezentowanej placówki, która ma w swoim dorobku wiele nowatorskich w skali światowej rozwiązań, niezwykle istotnych dla rozwoju polskiego ogrodnictwa.
Jednym ze współorganizatorów wtorkowej konferencji naukowo-technicznej był warszawski Instytut Elektrotechniki, który uznawany jest za wiodącą jednostkę w Polsce w zakresie współpracy z przemysłem, zajmującą się konstruowaniem i doskonaleniem wytwarzanych oraz eksploatowanych wyrobów elektrotechnicznych. Reprezentantem tego instytutu był dr inż. Krzysztof Tomczuk, który wygłosił wykład pt. "Zasilanie i sterowanie wybranych źródeł światła stosowanych w oświetleniu wielkopowierzchniowym w kontekście redukcji opłat za pobraną energię elektryczną". 
Na Śniadaniu Biznesowym nie zabrakło przedstawiciela firmy Energa OPERATOR S.A. W imieniu głównego dystrybutora energii i operatora sieci na terenie powiatu kaliskiego przemówił kierownik Wydziału Przyłączeń w kaliskim oddziale firmy Energa Tomasz Bartczak, który wyjaśnił zasady przyłączania gospodarstw rolnych do sieci elektroenergetycznych średnich mocy.
Z zaproszenia organizatorów skorzystał również Cyprian Forc sprawujący funkcję menedżera regionalnego w firmie Gremon Systems, która zajmuje się sprzedażą systemów wspomagania decyzji opartych o ciężar, służących do pomiary biomasy roślin oraz do pomiaru ciężaru i trendów zmiany wagi pojedynczych roślin. Gremon Systems zajmuje się również systemami monitorowania przepływu pracy, który może śledzić działania pracowników w czasie rzeczywistym, co pozwala dostarczyć precyzyjnych statystyk dotyczących produktywności przedsiębiorstw. Cyprian Forc wygłosił prelekcję pt. "Nawadnianie produkcji doświetlanej LED w uprawach ogórka i pomidora na przykładzie gospodarstw ogrodniczych w Finlandii". 
W Śniadaniu Biznesowym nie zabrakło wystąpienia reprezentantów przedsiębiorstwa z Lubelszczyzny – firmy PLANTALUX, która zajmuje się zaawansowaną technnologią wspomagania wzrostu roślin w uprawach szklarniowych. To firma rodzinna, która współpracuje na co dzień z jednostkami naukowymi oraz międzynarodowymi dostawcami komponentów. Znana jest z wysokiej jakości lamp w technologii LED COB przeznaczonych do doświetlania roślin w uprawach szklarniowych. Technologie prezentowane przez firmę PLANTALUX cieszyły się dużym zainteresowaniem. Warto wspomnieć, że firma PLANTALUX jest tegorocznym laureatem w konkursie o prestiżową nagrodę im. profesora Stefana Aleksandra Pieniążka za system specjalistycznego oświetlenia LED COB z regulowaną intensywnością emosji fotonów wraz z inteligentnym systemem informatycznym do zarządzania produkcją roślinną. W imieniu firmy przemawiali Jakub Lachowski oraz Wojciech Baryła, którzy przedstawili temat mówiący o niezbędnej i dedykowanej emisji fal w procesie fotosyntezy różnych upraw".
Śniadanie Biznesowe zakończyło się rozmowami w kuluarach toczonymi przy pysznym lunchu przygotowanym przez obsługę Hotelu Kristoff. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń dla ogrodników przybyłych nie tylko z terenów powiatu kaliskiego, ale także i innych, często dalekich zakątków Polski.
Info M. Marszałkowski
Foto. E. Krystek

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe