×

Powiat Ostrowski: Odkrywanie historii

  • 13.03.2018, 12:00
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Odkrywanie historii
Jan Mertka główną postacią obchodów Powstania Wielkopolskiego w Przygodzicach.

Dokument mogą oglądać w korytarzu tej placówki interesanci i zainteresowani. Sporządzony jest odręcznym gotykiem w języku niemieckim. Jak mówi wójt Przygodzić Krzysztof Rasiak: ,,ma przypominać Jana Mertkę jako istotną, symboliczną postać wielkopolskiego powstania, lokalnego bohatera, o którym należy pamiętać. Ta smutna pamiątka  i świadectwo wydarzeń sprzed 100 lat może teraz służyć celom edukacjnym".
Docelowo tzw. księga zgonów z 1918 roku, w której znajduje się informacja o śmierci Jana Mertki trafi do Archiwum Państwowego.

W dokumencie odnotowano: ,,żołnierz Johan (Jan) Mertka, 19 lat, wyznania katolickiego, zamieszkały w Przygodzicach, urodzony w Przygodzicach, stanu wolnego, syn dożywotnika Józefa Mertka i jego Małżonki Magdaleny z domu Kasprzak w Szczypiornie dnia 27 grudnia 1918 zmarł".


Jan Mertka urodził się w 1899 roku w Przygodzicach. Pracował m.in. na kolei, w 1915 roku wyjechał do pracy do Westfalii. Przez pewien czas był wcielony do armii pruskiej. Po powrocie w rodzinne strony został przydzielony do I Batalionu Pogranicznego Poznańskiego. 27 grudnia pełnił służbę patrolową w okolicach Boczkowa. W jej trakcie został śmiertelnie postrzelony. Spoczywa na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Został uhonorowany pomnikiem w Boczkowie, ulicą w Ostrowie Wielkopolskim i Nowych Skalmierzycach. Dziś jego imię nosi jedna z przygodzickich ulic, ufundowano mu także pamiątkową tablicę.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem. Wojska powstańcze wyzwoliły wtedy spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę.
Szacuje się, że w powstaniu wielkopolskim walczyło kilkudziesięciu mieszkańców gminy Przygodzice.
Przetrwały cenne powstańcze pamiątki, które można oglądać między innymi w szkolnej izbie pamięci w Jankowie im. Powstańców Wielkopolskich i Chacie Regionalnej w Przygodzicach.
O niepodległościowym zrywie przypomina także przygodzicki pomnik stojący przy urzędzie gminy, upamiętniający 64 poległych w I wojnie światowej, powstaniu wielkopolskim, wojnie polsko-bolszewickiej i II wojnie światowej. Plac w centrum tej wsi, to właśnie Plac Powstańców Wielkopolskich.
TW

Ryszard Binczak
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe