Kalisz: Trzy nieudane próby oszustwa "na wnuczka".

  • 08.03.2018, 13:20
  • Patrycja Pera
Kalisz: Trzy nieudane próby oszustwa "na wnuczka". pixabay
Po raz kolejny na terenie powiatu kaliskiego pojawili się oszuści, którzy podszywając się za członków rodziny informują o tym, że ktoś z najbliższych uległ wypadkowi drogowemu i aby uniknął odpowiedzialności karnej próbują wyłudzić od rozmówców gotówkę. Wczoraj dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu otrzymał trzy informacje telefoniczne od osób, które nie dały się oszukać. Ich postawa powinna być przykładem dla innych.

Wczoraj tj. 7 marca br. oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu odebrał trzy zgłoszenia telefoniczne z informacją o próbach wyłudzeń pieniędzy metodą „na wnuczka”. Wszystkie historie były podobne. Na numer stacjonarny telefonu seniora dzwonił mężczyzna podający się za krewnego z informacją, że był sprawcą wypadku drogowego. Jednocześnie nakłaniał rozmówców aby wypłacili i przekazali określone kwoty pieniędzy na rzekomą kaucję, aby krewny uniknął odpowiedzialności karnej. We wszystkich przypadkach rozmówcy zachowali zdrowy rozsądek, przerwali rozmowę telefoniczną i skontaktowali się z rodziną aby sprawdzić przekazane telefonicznie informacje, które oczywiście okazały się nieprawdziwe.

Najczęstszym elementem działania oszustów metodą "na krewnego" jest presja czasu oraz chęć wywołania silnych emocji. Dlatego niech opisywane postawy, będą przykładem dla innych, aby nie działać pod wpływem impulsu czy zdenerwowania.

Po raz kolejny apelujemy również do osób młodych - informujmy naszych rodziców oraz dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć ich oszukać. Powiedzmy im jak się zachować w sytuacji, kiedy dzwoni ktoś obcy prosząc o przekazanie pieniędzy. Wykorzystujmy okoliczności – takie jak obiady świąteczne, czy przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności. KMP Kalisz.

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe