Ostrów: Cyberprzemoc - tematem spotkań z uczniami

  • 06.03.2018, 08:30
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Cyberprzemoc - tematem spotkań z uczniami
W minionym tygodniu, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim spotkali się z uczniami z ZSP CKU w Przygodzicach. Funkcjonariusze przedstawili zagrożenia, na które młodzież napotkać może w Internecie.

Ostrowscy policjanci podczas debaty z młodzieżą zwrócili szczególną uwagę na zjawisko cyberprzemocy, czyli prześladowania, zastraszania, nękania i wyśmiewania innych osób za pomocą technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Nadkom. Krzysztof Kula tłumaczył uczniom w jaki sposób rozmawiać z innymi w „sieci", tak, aby nie naruszyć ich godności i prywatności.

Podczas debaty uczniowie mieli okazje zastanowić się oraz poruszyć problem prawdy i fałszu w mediach, wiarygodności przekazywanych nam informacji. Organizatorzy debaty chcieli w ten sposób uzmysłowić uczniom, iż w Internecie w każdej sekundzie pojawiają się ogromne ilości informacji, nie zawsze prawdziwych. Te docierające do młodych ludzi, są często zniekształcane, nastawione na manipulację bądź powielają stereotypy i uprzedzenia.

Moderatorzy, podzieleni na grupy, mieli za zadanie przeanalizować wraz ze społecznością uczniowską, wybrany temat oraz dokonać podsumowania na forum. Tematy debaty były następujące: czy świat rzeczywisty rządzi się tymi samymi prawami co wirtualny?; jakie są różnice między cenzurą a moderacją?; czy fakt, że ktoś jest właścicielem jakieś serwisu, oznacza, że może robić z nim, co chce?; jakie zagrożenia stwarza Internet w takiej formie, w jakiej go znamy?; czy Internet to rzeczywiście wolne forum wymiany myśli? Jeśli nie – czy powinien nim być?; czy w obronie sekretu można posunąć się do kłamstwa?; współczesny człowiek szuka etyki „bez powinności i bez sankcji”; czy serwisy społecznościowe powinny podlegać  społecznej kontroli i działa w oparciu o wspólnie wypracowane reguły?; dlaczego w Sieci jeszcze łatwiej o manipulację, kłamstwa i półprawdę?; czy dla młodych ludzi pojęcie „prawda”, to puste słowo?

Podczas debaty młodzież miała okazję wyrazić swą opinię, przedstawić poglądy oraz dokonać ciekawych wniosków. Uczniowie aktywnie zaangażowali się w pracę nad ww. tematami.  Trafnie dostrzegli poruszane problemy. Pomysłodawcami spotkania były - Ewa Szpot oraz Joanna Zbroja.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe