Kalisz: PO nie chce wchłaniać Żelazkowa!

  • 27.02.2018, 12:34
  • Patrycja Pera
Kalisz: PO nie chce wchłaniać Żelazkowa! Katarzyna Ciupek
Kaliska Platforma Obywatelska chce wycofania projektu uchwały przyłączenia Gminy Żelazków do Kalisza. Uważa, że takimi działaniami prezydent Grzegorz Sapiński kompromituje kaliski samorząd.

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej Kalisza, kaliscy radni będę głosować nad projektem uchwały, która zakłada włączenie całej Gminy Żelazków do Kalisza. Pisaliśmy o tym TUTAJ!
- Z pozoru wyglądało to na zwykłą, metodyczną pracę samorządową z jakimś określonym planem i harmonogramem działań - przyznaje Dariusz Grodziński, kaliski radny. - Okazało się to nieskoordynowaną amatorszczyzną, która wywołała ogromne napięcie w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. 
Z dużym przerażaniem i zaskoczeniem zobaczyliśmy, że coś co powinno być dobrze przygotowane pod kątem dyplomatycznym, jest tak naprawdę hucpą polityczną i kompromituje ten temat.

Radni z Platformy Obywatelskiej  uważają, że projekt uchwały jest hucpą polityczną, a prezydent skompromitował temat.

- Ten prezydent już tak się zaplątał, że musiał się wycofywać rakiem przestraszony i de facto wszystkie procesy, które miałyby służyć przyłączeniu jakichś terytoriów do Kalisza są już w tej chwili fikcją - mówi Godziński. - Natomiast retorsją dyplomatyczną Rada Gminy Żelazków i wójt Sylwiusz Jakubowski podjęli uchwałę, polegającą na włączaniu Kalisza do Żelazkowa. Takie działania należy traktować w kategorii retorsji dyplomatycznej. Obecny prezydent to podchwycił, ponieważ wójt i rada gminy Żelazków popełniła pewien drobny błąd, a mianowicie wyjęła zawleczkę z granatu, którą przestraszony Sapiński włożył z powrotem na miejsce, czyli uruchomił procedurę artykułu 4b, co pozwoliło prezydentowi przedstawić nam radnym, uchwałę wyrażającą zgodę na połączenie tych gmin. Oczywiście nasza uchwała w układzie asymetrycznym, czyli przyłączenie Żelazkowa do Kalisza.

Jak zapewnia radny, wójt Gminy Żelazków wycofa się z pomysłu włączenia Kalisza do Żelazkowa. Jednocześnie apeluje do prezydenta, aby zdjąć uchwałę z porządku obrad, ponieważ jest to kompromitacja samorządu kaliskiego 

- Kalisz nawet jeżeli nie jest, dzięki Sapińskiemu  stutysięcznikiem, to nadal jest dużym, dumnym miastem z ogromnymi tradycjami, wspaniałymi ludźmi i dużym potencjałem i naprawdę nie powinniśmy jako rada miejska, w takim tandetnym spektaklu uczestniczyć, szczególnie z Gminą Żelazków - dodaje Grodziński. -  Kalisz nie potrzebuje całej gminy, ponieważ ma dostatecznie dużo problemów do rozwiązania od problematyki rewitalizacji poprzez walkę o czyste powietrze  i budowę nowoczesnej, sprzyjającej równoważeniu transportu infrastruktury drogowej, rowerowej i pieszej. Włączenie Żelazkowa, który jest większy od Kalisza wcale nie będzie tym procesom służył, tylko będzie przeszkadzał.
 

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe